HaberlerYurttan Haberler

Yüzlerce esere imza atan Yeşilçam sanatçıları telif haklarını istiyor #TelifErtelenemez diyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 5846 sayılı kanunda yapılması planlanan değişikliğin telifle ilgili bölümüne dair tartışmlar devam ediyor.

Aralarında oyuncu, yapımcı, senarist, yönetmen, animatör, müzisyen ve diyalog yazarı bulunan meslek sahipleri, değiştirilmesi planlanan yasanın telif haklarıyla ilgili kısmının, eser sahiplerinin haklarını korumaya yönelik yeniden ele alınması için imza kampanyası başlattı.


İMZA KAMPANYASI’NA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ


SenaristBir’den yapılan açıklamada; Bakanlık tarafından 5846 sayılı yasada yapılacak düzenlemede, telifin 1 veya 3 yıl devre dışı bırakılmaya çalışılmasının eser sahibine karşı haksızlık olduğuna dikkat çekiyor.

Eser ve bağlantılı hak sahipleri aleyhine yapılması düşünülen değişikliğe karşı çıkan imza sahipleri, telif anlayışında Avrupa Birliği standartlarının uygulanması gerektiğini belirtiyor.

Öte yandan eser sahiplerinin telif hakları için sosyal medyadan başlattığı kampanya #TelifErtelenemez etiketiyle devam ediyor.

SEFA ÖNAL: “420 FİLMİM VAR AMA BİR EMEKLİ MAAŞIM YOK!”

Dünyada yazdığı senaryolar en çok filme çekilen ve 420 film ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren senarist Safa Önal yazdığı filmlerin müziklerini yapan Cahit Berkay’ın kazandığı telif haklarıyla kendine jeep aldığını anlatarak; “Bu benim doğal hakkım! Müziğini yapan telifini alıyor ancak filmi yapan telifini alamıyor! Bülent Oran, ölmeden önce son telefon konuşmamızda ‘on liracık alayım ondan sonra öleyim!’ dedi o on liracığıda alamadı! Neden bu dengesizlik? Bu eşitsizlik? Biz bu paraların tamamını almak gibi bir hedefin peşinde değiliz! Ama bunun içinden ufak bir kırıntı, bir yudum su, ufak bir meblağda biz alabilsek, yaşayabilsek, korkusuz bakabilsek ertesi gün doğacak güne! Geçirdiğimiz bunalımların hesabı kime sorulur? Kimden alınır? Artık şikayet olmayı geçmiştir feryattır bir anlamda. Ömrümü verdiğim yapımcıların hiçbiri yönetmen ya da senarist Safa Önal için bir lira bile prim yatırmadıklarından dolayı emekli olamıyorum! Sosyal hanede işsiz görünmekteyim! Emekli maaşı bile olmayan bir adam olarak, Guinnes’e girmiş, ülkesini temsil etmiş Safa Önal nasıl yaşıyorum? Niceyim?” dedi.


Engin Çağlar: “75 FİLMDE OYNADIM 1 LİRA TELİF ALMADIM!
KANUN YOK! KANUNSUZLUK VAR!”

Yeşilçam’da 75 filmde başrol oynayan Engin Çağlar 1995 yılında çıkartılan telif kanunun saçmalığına değinerek; “1995 senesinde Mesut Yılmaz’ın Başbakan olduğu dönem, meclisten telif hakları kanununun çıkmasını istiyorlar. Meclisten biri diyor ki; ‘Biz 95 senesindeyiz, öncesi için kanun çıkarmak bize düşmez ama 95’ten sonrası bu sayılan kadrolar teliften pay alsınlar’ diyor. Ben 75 filmde başrol oynamışım mesela! Ama 1 lira telif almadım! Yok ki kanun! Kanunsuzluk var! Umutlu değilim çünkü sanata çok prim veren, sanatçıyı ön planda tutan bir sistemin içinde değiliz çünkü! Hint Sineması’nın kanunu var! Bollywood filmlerinde oynayanlar, Afrika filmlerinde oynayanlar telif haklarını alıyorlar! Bir tek Türkiye’de telif hakkı yok!” telif mücadelesinde geçen telifsiz hayatını anlatıyor.


Mahmut Cevher: “KENDİMİ BİR SANATÇI GİBİ GÖREMEMİYORUM! “

Yeşilçam’da onlarca filmde rol alan Mahmut Cevher, 16 yıldır çalışmadığını, 1 kuruş telif almadığını belirterek; ” Ne telif aldım ne de telif için tek bir telefon aldım! Telif haklarının dışında iş güvencemiz yok! Çalışmadığımız sürece işsizlik haklarımızda yok! Hiç olmazsa bir telif hakları olayı bile bizi çağdaş bir dünyanın sanatçıları haline getirecek! Bu onuru yaşayacağız! Kim güçlüyse, bu işten parsayı en çok kim alıyorsa, 1995 garabetini yaratanlarda onlardır herhalde! Kendimi bir sanatçı gibi hissedemiyorum! Geleceğimi göremiyorum! Ne bir iş güvencem, ne bir işsizlik param var ne de bir telif hakkım var! Her zaman bizi birilerine muhtaç duruma düşürüyor bu kanun! Yasayı çıkaracak olanlara şöyle seslenmek gerekiyor; ‘elinizi vicdanınıza koyun. Bize nasıl bakıyorsunuz bunu kendinize bir sorun. Biz neyiz? Başlayıp biten, sonra unutulan birileri miyiz? Lütfen buna bir karar verin! Bizde bu ülkede yaşadığımız için gurur duyalım! Kimseden bir şey dilenmiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz! Lütfen gereğini yapsınlar.” dedi.


5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ
KANUNU NEDİR?

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Tarif: Madde 1: Bu kanuna göre eser;sahibinin hususiyetini taşıyan ve aşağıdaki hükümler uyarınca ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri sayılan her nevi fikir ve sanat mahsulüdür.

Dosyanın önceki bölümüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu