HaberlerYurttan Haberler

Yunanistan’ın Eğriboz Adası’nda, 100 yıldır bulunamayan Artemis Tapınağı sonunda bulundu.

Yunanistan’ın Eğriboz Adası’nda, antik coğrafyacı Strabon’un yanlış yönlendirmesiyle 100 yıldır bulunamayan Artemis Tapınağı sonunda bulundu.

F: Yunanistan Kültür Bakanlığı

 
Bilim insanları ve tarihçiler, yüz yıldan uzun bir süredir söz konusu tapınağın kalıntılarını arıyor, ancak hatalı yönlendirmelerle dolu antik bir metin araştırmacıları yanıltıyordu.
MÖ 1. yüzyılda doğan ve MS 1. yüzyılda hayatını kaybeden Strabon adlı antik bir coğrafyacı, söz konusu tapınağı, Eretria şehrinden 7 stade (Yaklaşık 1,5 kilometreye denk gelen bir Antik Yunan ölçü birimi) uzaklıkta tanımlayan bir kitap yazmıştı. Bu şehir, Eğriboz adasındaki balıkçı kasabası Amarynthos’un batısında bulunan başka bir kıyı bölgesinde yer alıyor. Ancak Kültür Bakanlığı yaptığı açıklamada, Artemis Tapınağı’nın, Eretria şehrinden 60 stade, yani yaklaşık 11 kilometre uzakta bulunduğunu söyledi.
1 stade, Antik Yunan olimpiyat oyunlarındaki koşu yarışının uzunluğu kadardı ve bu kelime aynı zamanda bu günümüzde bu tür koşu yarışlarının yapıldığı  stadyum kelimesinin kökenini oluşturuyor.
Strabon’nun talimatlarına göre hareket eden araştırmalar, 19. yüzyıldan beri kutsal alana dair herhangi bir kanıt ortaya koyamadı. Ancak mevcut araştırma ekibindeki bir arkeolog, Eretria’dan çok daha uzakta bulunan bir Bizans kilisesinde, Artemis Tapınağı’nın kullanım zamanından kalma bir Yunan yapısına ait devşirme taşlar tespit etti ve Strabon’un talimatlarının yanlış olduğunu önerdi.
Yapılan çalışmalarda, MÖ 4. yüzyıla tarihlenen tapınağın kuzey ve doğu kesimlerinden bir galeri bulundu ve kazılar devam ettikçe kutsal alanın “çekirdeği” ortaya çıktı. Böylece kalıntıların eski tapınağın bulunduğu bölge olduğunu doğrulamış oldu. Bu tapınak, ada tarihinin en önemli yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

F: Yunanistan Kültür Bakanlığı

Antik coğrafyacı Strabon’un yanlış yönlendirmeleri yüzünden tapınağın bugüne kadar bulunamadığı ortaya çıktı.

Arkeologlar kazı çalışmaları sırasında, MÖ 6. ve MÖ 2. yüzyıllar arasına tarihlenen bir yeraltı çeşmesi de dahil olmak üzere çeşitli parçalar buldu. Aynı zamanda bölgede Artemis adının geçtiği yazıtlar ve sikkeler de ortaya çıktı.

 
Kaynak: Arkeofili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu