HaberlerYurttan Haberler

Yükseköğretim Kurulu, 14 yükseköğretim programından özel yetenek sınavı şartını çıkardı.

YÖK Genel Kurulu toplantısında bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 Yükseköğretim programında özel yetenek sınavının kaldırıldığı açıklandı. Bu bölümler, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda merkezi yerleştirme ile öğrenci alacak. Uzmanlar bu uygulamanın doğru olmadığına dikkat çekti.

YÖK Genel Kurulu 10 Ekim günü yapılan toplantısında YKS’ye hazırlanan yaklaşık 2,5 milyon öğrenciyi ilgilendiren önemli kararlar alındı. Buna göre yükseköğretim kurumlarında bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 bölüme, 2020 YKS’de merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verildi.

Söz konusu 14 bölüm şöyle:

 1. Çizgi Film (Animasyon)
 2. Grafik
 3. Grafik Resimleme ve Baskı
 4. Grafik Tasarım
 5. Moda Giyim Tasarımı
 6. Moda Tasarımı
 7. Moda ve Tekstil Tasarımı
 8. Rekreasyon
 9. Spor Bilimleri
 10. Spor Yöneticiliği
 11. Tekstil
 12. Tekstil Geliştirme ve Pazarlama
 13. Tekstil Tasarımı
 14. Tekstil ve Moda Tasarımı

Alınan karara ilişkin yazı yükseköğretim kurumlarına, YÖK Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığı tarafından ‘ivedi’ olarak gönderildi. 2020 YKS’de artık söz konusu 14 bölüm, merkezi sınav puanı, yani YKS puanı ile öğrenci almaya başlayacak. Bu bölümlere girmek isteyen adaylar artık YKS’de sadece ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi’ne değil, ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi’ne de hazırlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu