HaberlerYurttan Haberler

Yücel Erten; 'Bugün yaşanan batak, bu durumun ve yönetimdeki ilkesizliğin sonucudur!'

DT’nin eski genel müdürü ve emekli sanatçı, oyuncu ve yönetmen Yücel Erten kişisel Facebook hesabından yaptığı açıklama ile devlet tiyatrolarında yaşanan gelişmeleri eleştirdi, mevcut yönetime çıkış yolu gösterdi.

YÜCEL ERTEN’İN AÇIKLAMASININ TAMAMI

TÜRKİYE TİYATRO KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Kamu tiyatrolarının olmazsa olmazı, kadrolu sanatçılardır. Kuşkusuz ihtiyaç oranında süreli sözleşmeli de bulunur. Sanat alanına topyekûn savaş açmış gibi duran AKP anlayışı, yıllarca sanat kurumlarına kadro vermemiş, eksikleri tamamlamamıştır. Bu yolla kurumlar taşeron tuzağına düşürülmüş durumdadır. Bugün yaşanan batak, bu durumun ve yönetimdeki ilkesizliğin sonucudur. İlişiği kesilen tiyatro emekçileri de sürecin kurbanları.

Bugünkü batakta, çok geç olmadan yapılabilecek bir şey vardır. Duymazdan gelmeleri ihtimali yüksek ama, ben yine de duyurmaya çalışayım:

DT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN DİKKATİNE

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü, hemen yarın Yönetim Kurulunu re’sen toplamalı ve kurul kararıyla önlem almalıdır. Buna göre:

1. Bütün işten çıkarmalar ve işe alımlar, bir ikinci duyuruya kadar hükümsüz kılınmalıdır.

2. Alınacak elemanların yasal statüsü, sayısı ve aranan nitelikler hakkında açık bilgi kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

3. İnsanların hazırlanabileceği uygun bir sürenin sonunda, eski-yeni bütün adaylar için sınav yapılacağı duyurulmalıdır.

4. Sınav kurullarının, kurum yöneticilerinin mahut hegemonyası dışında, objektif ölçütlerle oluşacağına dair teminat verilmeli ve bu sağlanmalıdır.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünde, Yönetim Kurulunun, iktidarın mutemetleri ile kifayetsiz muhterislerden ve koltuk düşkünlerinden oluşmadığını kanıtlamanın yolu budur.

Aksi takdirde gelecekte, bugün yönetimde olanların ve malûm akıl hocalarının, Devlet Tiyatrolarının tabutuna çivi çakmakla anılmaları kaçınılmazdır.

Benden söylemesi.

Yücel Erten

TÜRKİYE TİYATRO KAMUOYUNUN DİKKATİNEKamu tiyatrolarının olmazsa olmazı, kadrolu sanatçılardır. Kuşkusuz ihtiyaç…

Gepostet von Yücel Erten am Samstag, 4. Januar 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu