Haberler

Yönetmen Ragıp Yavuz’un ‘ideolojik gerekçelerle’ Şehir Tiyatroları’ndan ihracı isteniyor.

imageİstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun deneyimli yönetmeni Ragıp Yavuz, sosyal medyadaki paylaşımları gerekçe gösterilerek, devlet memurluğundan ihraç edilmesi istemiyle yüksek disiplin kuruluna sevk edildi. Ragıp Yavuz, iddianamede yazdığına göre, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle Şehir Tiyatroları’nı “siyasi ve ideolojik çekişme ve çatışmaların odağı olmak”la suçlanıyor.
Kültür Servisi’nden Aslı Uluşahin’in haberine göre, Ragıp Yavuz, yarın yüksek disiplin kurulunda görülecek duruşmada son kez kendini savunacak ve ardından memuriyetiyle ilgili karar açıklanacak. Yavuz, daha önceki savunmalarının dikkate alınmadığını ve böyle bir sürecin başladığını aktardı.
Yönetmen Yavuz, 15 Temmuz sonrası çıkarılan kanun hükmünde kararnameden yararlanılarak da, iddiaya göre “darbeye yeterince karşı olmadığı” ithamıyla açığa alınmıştı. Yüksek disiplin kuruluna verilmesiyle ilgili soruşturmalar ise 15 Temmuz öncesine ilişkin.
Ragıp Yavuz, hukuksuz bir sürecin işletildiğini aktardı.
Yavuz, 12 Eylül darbesinin ardından da 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası ile Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edilmiş, hukuk mücadelesinin ardından görevine dönmüş, ancak hayatının 13 yılını sürgünde geçirmek zorunda bırakılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu