DünyadanHaberler

Yönetmen Ferzan Özpetek’in son filmi “La dea fortuna” İtalya’nın en köklü film ödüllerinden olan Nastro d’Argento’ya sekiz dalda aday gösterildi

Yönetmen Ferzan Özpetek’in son filmi “La dea fortuna” (Şans Tanrıçası), İtalya’nın en köklü film ödüllerinden olan Nastro d’Argento’ya sekiz dalda aday gösterildi. Filmde oyuncu Serra Yılmaz da rol alıyor.

Yönetmen Ferzan Özpetek’in, arkadaşlarının çocuklarıyla birkaç gün ilgilenmelerini istemesi üzerine kaosa sürüklenen eşcinsel bir çiftin hikâyesine odaklandığı ve Serra Yılmaz’ın da rol aldığı “La dea fortuna” adlı son filmi, İtalya’da 1946 yılından beri verilen film ödülleri Nastro d’Argento’ya sekiz dalda aday gösterildi.

Özpetek’in 13’üncü uzun metrajlı filmi olan yapımın ödüle aday gösterildiği dallar arasında ‘en iyi film’ ve ‘en iyi yönetmen’ gibi önemli kategoriler de yer alıyor.

“La dea fortuna”nın aday gösterildiği tüm kategoriler şöyle:

– En iyi film
– En iyi yönetmen
– En iyi senaryo (Gianni Romoli, Silvia Ranfagni, Ferzan Özpetek)
– En iyi aktör (Stefano Accorsi – Edoardo Leo)
– En iyi aktrist (Jasmine Trinca)
– En iyi film müziği (Pasquale Catalano)
– En iyi orijinal müzik (Che vita meravigliosa)
– En iyi cast direktörü (Pino Pellegrino)

R&C Production ve Warner Bros Entertainment Italia işbirliğinde hazırlanan film, geçen yıl 19 Aralık’ta İtalya’da gösterime girdi. Filmin Türkiye’deki gösterim tarihi ise henüz belli değil.

Ferzan Özpetek hakkında:

3 Şubat 1959 İstanbul doğumlu yönetmen, senarist ve oyuncu Ferzan Özpetek üniversite eğitimi için İtalya’da Roma La Sapienza Üniversitesi’ne gitti.

Bu akademide kendini sanat konusunda geliştiren Özpetek, daha sonra ilk oyunculuk deneyimini “Son Contento” filminde yaşadı. Özpetek filmde yönetmen yardımcılığını da üstlendi.

Özpetek 15 yıl boyunca Ricky Tognazzi, Lamberto Bava, Francesco Nuti, Sergio Citti gibi önemli yönetmenlerle çalıştı.

İspanya, İtalya ve Türkiye arasında geçen “Hamam” filmi, Cannes Film Festivali’nin en prestijli bölümü olan ‘Quinzaine des Réalisateurs’de gösterildi. “Hamam,” 1997’de Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ödülüne değer görülürken, Özpetek de en iyi yönetmen ödülünün sahibi oldu.

Ardından Özpetek’in “Harem Suare” filmi de Cannes Film Festivali’nde ‘Un Certain Regard’ kategorisinde gösterime girdi ve daha sonra Londra ve Toronto film festivallerine davet edildi.

Stefano Accorsi ve Margherita Buy’ın başrolleri paylaştığı, Ferzan Özpetek’in üçüncü filmi “Le Fate İgnoranti”  (Cahil Periler) sahip olduğu uluslararası başarı, eleştirmenlerden aldığı övgüler ve elde ettiği gişe hasılatı ile 2001 sinema sezonunun en önemli filmi oldu. 2001 yılının en önemli gündem maddelerinden biri olarak da kabul edilen “Cahil Periler” üç dalda Globi d’Oro ve dört dalda Nastri d’Argento başta olmak üzere sayısız ödülün sahibi oldu.

Özpetek, 2009 yılında çektiği “Serseri Mayınlar” adlı filminin Los Angeles Film Festivali açılışındaki gösteriminden sonra John Travolta, Andy Garcia gibi isimlerden de tebrik aldı.

Kaynak: BirGün

Başa dön tuşu