Köşe YazarlarıYurttan Haberler

Yeşim Özsoy / Üçüncü Richard'ı korkulardan dolayı oynamamak, kralın krallığının kendi hayatınızdaki performansı gibidir.

Yol arkadaşlarımızdan ödüllü uluslararası oyun yazarı, Galata Perform’un kurucusu Yeşim Özsoy, yönetmen Thomas Ostermeier ve tiyatro topluluğu Schaubühne Berlin’e bir eleştiri mektubu kaleme aldı.

Ödüllü uluslararası oyun yazarı, Galata Perform’un kurucusu Yeşim Özsoy, güvenlik nedeniyle 22. Uluslararası Tiyatro Festivali’ne III. Richard’ı oynamak üzere gelmekten son dakika vazgeçen yönetmen Thomas Ostermeier ve tiyatro topluluğu Schaubühne Berlin’e bir eleştiri mektubu kaleme aldı.
Thomas Ostermeier ve Schaubühne Berlin’e,
Türkiyeli bir tiyatrocu ve vatandaş olarak Istanbul Tiyatro Festivaline katılmama kararınızı üzülerek karşılıyorum. 21. senesinde olan festival, kapalı gişe olan oyununuzu Türkiye’ye gelmekle ilgili korkularınızdan dolayı iptal etmek durumunda kaldı. Bunu inanılmaz vahşice ironik ve oynadığınız Shakespeare’in Üçüncü Richard oyununun ruhuna aykırı buluyorum.
Savaşlar, faşizm ve terörizm artık sadece uzak ülkeleri vuran lokal bir mesele değildir. Global bir meseledir. Ve kendi şimdilik görece “güvenli” topraklarınızda saklanarak bunlardan korunamazsınız.
Dahası Üçüncü Richard’ı kendi “güvenli” alanlarınızda oynamaya devam etmek her ne kadar cesur ve sert oyunlar yapsanız da ne tiyatroyu, ne hayatı ne de dünyayı daha iyi bir yer haline getirir.
Üçüncü Richard’ı korkulardan dolayı oynamamak, kralın krallığının kendi hayatınızdaki performansı gibidir. Oyunun hedef ve içeriğiyle tamamen çelişir.
Bizler, Türkiye’de sevilen ve beğenilen bir tiyatro kurum ve insanları olarak, sizlerden daha cesur ve empati içeren bir karar beklerdik. O da oyunu tam da oynanması gereken yerde oynamak olurdu.
Saygılarımla
Yeşim Özsoy
 
Yeşim Özsoy

To Thomas Ostermeier and Schaubühne Berlin As a Turkish theatre maker and citizen I regret to hear your decision of…

Yesim Ozsoy paylaştı: 7 Kasım 2017 Salı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu