Haberler

Yeni Türkiye’nin yeni ‘kültür insanları’: UNESCO’nun parasıyla Hırvatistan tatili

UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik ve İstanbul Devlet Tiyatroları Müdürü Zafer Kayaokay’ı, davet edildikleri organizasyonun hiçbir etkinliğine katılmadıkları ve dil bilmedikleri gerekçesiyle şikayet etti.

tiyatro festival sb

Kayaokay ve Birecik…

UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Başkanı Zeljka Turcinovic’in imzasını taşıyan, açık ve ağır bir dilin kullanıldığı mektupta, iki ismin Hırvat Tiyatro Festivali’ne katılmak üzere davet edildikleri ve masraflarının karşılandığını aktarılıyor.
Sosyal medyada yayılan mektuba göre Birecik ve Kayaokay, oyunları ve seminerleri izlemek yerine, ‘dil bilmedikleri’ gerekçesiyle Türkiye büyükelçiliğine başvurup başkent Zagreb’i gezmek için rehber talep ettiler, etkinliklere de katılmadılar.

Fotoğraf: Twitter

Fotoğraf: Twitter

Ele güne karşı

Mektupta, festivalin yönetim kurulu üyeleri ve uluslararası konukların bu‘üzücü’ duruma şahit olduklarını belirten Turcinovic, iki ismin Hırvatistan’a turistik amaçlarla gelmiş olmalarını ‘esefle’karşıladığını belirterek, Türkiye devletinin itibarını zedelediklerini yetkililere rapor etti.

Turcinovic mektubu teyit etti

Gazeteci Dağhan Irak Twitter hesabından, mektubu kaleme alan Zeljka Turcinovic’e bir e-posta atıp doğrulama istediğini yazdı.
Turcinovic’in mektubun doğru olduğunu ve kendisi tarafından kaleme alındığını yazdığını aktaran Irak, Turcinovic’in kendisine yazdığı yanıtı da paylaştı.
https://twitter.com/daghanirak/status/737596246605467648

View image on Twitter

Turcinovic Irak’a verdiği yanıtta, Devlet Tiyatroları yöneticilerinin kendilerinin ‘profesyonel bir yapılanma’ olmadığı konusundaki sözlerini de yalanladı. Turcinovic, 1994 yılından beri uluslararası alanda birçok çalışmanın içinde yer aldıklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu