HaberlerYurttan Haberler

Yazıyoruz üç sütün üstüne haykıran rengarenk puntolarla; MUAMMER KARACA TİYATROSU GERİ DÖNÜYOR!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 7 yıldır dönemin AKP’li Belediye Başkanları; Ahmet Misbah Demircan, Mevlüt Yüksel ve Kadir Topbaş tarafından çürümeye terk edilen “Muammer Karaca Tiyatrosu”nun aslına uygun olarak yenileneceğini duyurdu.

Geçtiğimiz gün gazetemizin sosyal medya hesabından Muammer Karaca Tiyatrosu’nun sokağının demir bariyer ve dikenli tellerle kapatıldığı camlarının sökülmeye başlandığını gösteren videoyu paylaşıp “Muammer Karaca Tiyatrosu’nda neler oluyor? Camları sökülüyor, girişe dikenli telli kapılar yapılıyor! 7 yıldır AKP tarafından içinde eşyalarla birlikte çürümeye terk edilen Karaca Tiyatrosu ne olacak? Bu emirleri kim verdi 7 yıl sonra?” demiştik. Bu video kısa sürede sosyal medya üzerinden yayıldı sanatçılar ve sanatseverler Karaca Tiyatrosu’nda neler oluyor sorusunu sormaya başlamıştı!

İŞTE O VİDEO:

Bu paylaşımımızın ardından İBB başkanı Ekrem İmamoğlu‘na sosyal medya üzerinden bir çağrıda bulunarak “Sayın @ekrem_imamoglu Bliyoruz işiniz başınızdan aşkın ama lütfen bu konuyla ilgilenir misiniz? Kaşla göz arasında Muammer Karaca Tiyatrosu’nun yıkımına başlandı!” kendisine bir çağrıda bulunduk.

İmamoğlu duyurdu: Çürümeye terk edilen Muammer Karaca Tiyatrosu yenilenecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu’nun tarihi Muammer Karaca Tiyatrosu’nun yıkılacağı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Resmi hesabından açıklama yapan İmamoğlu, “Merhaba, Muammer Karaca Tiyatrosu İBB uhdesinde aslına uygun olarak yenilenecek, Beyoğlu’nun kültür ve sanat dolu günlerine geri dönmesi adına bu süreci yakından takip edeceğim” yanıtı verdi.

O paylaşım şu şekilde:

Böylece 7 yıldır dönemin AKP’li Belediye Başkanları; Ahmet Misbah Demircan, Mevlüt Yüksel ve Kadir Topbaş tarafından çürümeye terk edilen “Muammer Karaca Tiyatrosu”nun aslına uygun olarak yenileneceğini haberini aldık!

NELER OLMUŞTU?

18 Şubat 2017 tarihinde hazırladığımız bir özel haber ile kapalı kaldığı 5 yıl içinde “Muammer Karaca Tiyatrosu”nun içinde eşyalarla birlikte çürümeye terk edildiğini ilk kez fotoğraflamıştık. Ve bu haber kısa sürede tüm sosyal medyanın ve basının gündemine oturmuştu!

Muammer Karaca Tiyatrosu 5 yıl önce tespit yapılmaksızın ‘riskli yapı’ ilan edilerek deprem riski nedeniyle “tamamen boşaltılarak kapılarının mühürlendiği” söylenmişti. Ama içeriden çekilen ve yayınladığımız fotoğraflarla bu durumun hiçte öyle olmadığını gösteriyordu.

2017 yılında çekilen Muammer Karaca Tiyatrosu’na ait fotoğraf…
2017 yılında çekilen Muammer Karaca Tiyatrosu’na ait fotoğraf…
Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz….

Özel Haber olarak olarak yaptığımız “Muammer Karaca Tiyatrosu çürüyor” başlıklı haber kısa zamanda birçok haber kanalları tarafından paylaşılmıştı. Sosyal medya kullanıcıları #KaracaTiyatronunSuçuNe etiketiyle 5 yıl boyunca çürümeye terkedilen Muammer Karaca Tiyatrosu’nun durumunu Beyoğlu Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a sorularını ve tepkilerini yönelttiler.

Karaca Tiyatrosu Haberimizi
Cengiz Semercioğlu köşesine taşıdı

Hürriyet gazetesi yazarı Cengiz Semercioğlu 21 Şubat tarihinde konuyu köşesine “Genco Erkal’a üzücü bir haber: İşte Muammer Karaca’nın hali” başlığıyla taşıdı.

Cengiz Semercioğlu yazısında;

Müstehak Arşiv

“Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu’na yıllarca ev sahipliği yapan Beyoğlu’ndaki Muammer Karaca Tiyatrosu 5 yıl önce boşaltılmıştı…Tiyatronun bulunduğu bina riskli yapı ilan edilerek yıkılacağı söylenmişti…

Bu süre içinde binayla ilgili ne çalışma yapıldığı bilinmiyor.
Önceki gün tiyatro dünyasından haberler veren Gazete Müstehak, 5 yıldır kapalı bulunan Muammer Karaca Tiyatrosu’nu görüntülemiş…

İçindeki eşyaların hâlâ durduğu tiyatronun çürümeye terk edilmiş bu hali herhalde en çok Genco Erkal’ın yüreğini sızlatacaktır…

Bir de tüm tiyatro ve sanatseverlerin…

Beyoğlu Belediyesi binanın akıbetiyle ilgili bir açıklama yapsa da öğrensek, elbette deprem riski varsa bina boşaltılmalıydı ama 5 yıldır ne bekleniyor, binanın çökmesi mi?” diye sordu.

Ertesi gün Cengiz Semercioğlu Misbah Demican’ın kendisini arayarak; “Büyükşehir’in binayla ilgili projelendirme çalışmaları sürüyor” dediğini yazdı.

Cengiz Semercioğlu’nun köşesinden Misbah Demircan’ın açıklaması

Müstehak Arşiv


Başkan’dan açıklama var

Dün yazdığım “İşte Muammer Karaca’nın hali” başlıklı yazım üzerine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan aradı.

Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu’nun kullandığı tiyatro salonunun harap haldeki fotoğraflarını yayınlamıştım.
“Orası bizim kullanımımızda olan, ancak Büyükşehir’e ait bir bina. Deprem dayanıklılık testlerinde zayıf çıktığı için binayı boşalttık. Büyükşehir’in binayla ilgili projelendirme çalışmaları sürüyor” dedi Başkan.

Projenin nasıl olduğu, ne zaman ortaya çıkacağıyla ilgili detayların henüz kendilerine ulaşmadığını da söyledi Ahmet Misbah Demircan…

Ve çok geçmeden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’dan açıklama geldi.

Şevket Çoruh; “Muammer Karaca Tiyatrosu’nu bize versinler. Orayı çiçek gibi yaparız!”

1 Nisan günü BirGün Medya’dan Ece Zereycan’ın sorularını yanıtlayan Şevket Çoruh; “Muammer Karaca Tiyatrosu’nu bize versinler. Orayı çiçek gibi yaparız. O kadar uzun da sürmez. Hatta AKM’yi de versinler. Vermezlerse kendileri kaybeder. İstanbul’un en güzel meydanında bir yeri yenilemek bu kadar zorsa biz yaparız. Biz genç kuşak buna talibiz” dedi.

Geçmişten Bugüne
Muammer Karaca Tiyatrosu

Ankara Birlik Tiyatrosu Arşivi

1954 yılında Muammer Karaca’nın yerleşik ve düzenli bir tiyatro kurma ihtiyacıyla temellerini atmaya giriştiği Muammer Karaca Tiyatrosu, 1955 yılının mart ayında açılır. Burası, cumhuriyet devrinde artık devletten ve belediyeden ümidini kesmiş tiyatrocuların özel teşebbüsüyle hayata geçirdikleri önemli salonlardan biridir. Aynı zamanda İstanbul’un ilk döner sahnesini de içinde barındırmasıyla meşhurdur.

Gülriz Sururi, Adile Naşit, Ziya Keskiner, Selim Naşit Özcan, Müşfik Kenter, Yıldız Kenter, Şükran Güngör, Kâmran Yüce, Lale Oraloğlu, Sadri Alışık, Cahit Irgat, Münir Özkul gibi birbirinden değerli isimlerin sahneye çıktığı, dönemin ve aslında günümüzün de en önemli sahnelerinden biri olmuştur Muammer Karaca Tiyatrosu. Genco Erkal’ın 1960 yılında profesyonel olarak ilk kez sahneye çıktığı bu önemli salon, 1979 yılında yıkılma tehlikesiyle baş başa kalır. Burası yıkılacak ve yerine Sular İdaresi Genel Müdürlüğü yapılacaktır. Ancak bu karar üzerine tiyatronun önünde toplanan içlerinde Müşfik Kenter, Yıldız Kenter, Toto Karaca, Gülriz Sururi, Engiz Cezzar, Savaş Dinçel, Ali Taygun’un da bulunduğu sanatçılar yıkıma karşı direnirler. Direniş işe yarar ve Karaca Tiyatrosu yıkılmaktan kurtulur. Ancak bu da çok uzun sürmez. Yaklaşık 10 sene kadar tiyatro olarak kullanılmaya devam edilir ve bu süre içinde bir yandan da Sular İdaresi’nin yemekhanesi olarak kullanılır.

1990 yılına gelindiğindeyse Gülriz Sururi’nin çabalarıyla belediye tarafından onarılır ve tekrar hayata döndürülür. Birçok tiyatroya ve sanatçıya ev sahipliği yapmış olan Muammer Karaca Tiyatrosu, yine ödenek ve personel yetersizliği yüzünden verimli bir şekilde çalıştırılamaz ve giderek yıpranır.

1999 depreminde de hasar görür. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı’na, daha sonra 2005 yılında Beyoğlu Belediyesi’ne bağlanır. Ancak her iki belediye de gerekli ilgiyi göstermez. Aylık 10-15 bin lira gideri olan tiyatro, verimli işletilemediğinden ve gerekli olan ödenek sağlanamadığından eski parlak günlerinden uzaklaşır.

2013’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) mayıs ayında yapılan oturumunda, Beyoğlu’ndaki Muammer Karaca Tiyatrosu’nun deprem riski nedeniyle yıkılması tartışılır.

Hukuk Komisyonu ile Altyapı, Mesken ve Kentsel Yenileme Komisyonu’nun müşterek teklifiyle hazırlanan rapor, iktidar ve muhalefet partili meclis üyelerini karşı karşıya getirir.

Muammer Karaca Tiyatrosu’nun 15 yıl süre ile Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na tahsis edilen kullanma hakkı, deprem riski taşıdığı gerekçesiyle kaldırılır.

Sosyal kültürel tesis alanında bulunan tiyatronun turizm alanına dönüştürülmesi için yapılan görüşmelerde konuşmaların ardından oylama yapılır ve plan değişikliği oy çokluğuyla kabul edilir.

İBB Ak Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan, binanın eski ve depreme dayanaklı olmadığını belirterek yıkılması gerektiğini savunur. Kararın iki ay içinde kurul onayına sunulacağını kaydeden Turan, “Binanın güvenli olmadığına dair raporlar var. Mevcut bina yerine aynı ölçekte yeni bir bina yapılacak. Bina kapsamına turizm fonksiyonu da eklendi. Otel olabilir, kültür tesisi olabilir. Tiyatro yer alabilir ama olmayabilir de. Tiyatronun eklenip eklenmeyeceği sonraki karar. Ama Muammer Karaca ismi aynı yerde olmasa da yaşatılmak zorunda” diye konuşur.

Kararın siyasi olduğunu öne süren CHP’li meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 yıllığına Beyoğlu Belediyesi’ne devredilen Muammer Karaca Tiyatrosu’nun “deprem riski” gerekçesiyle yeniden İBB’ye devrilmesini, “1950 yılında açılan Muammer Karaca Tiyatrosu’nun bulunduğu binanın, kültür ve sanat alanından çıkarılması gayreti” olduğunu ifade eder. Ancak CHP’nin itirazına rağmen karar, AKP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla onaylanır.

Atatark’ün Darülbedayi sanatçılarının bir gösteriminden sonra Ankara’da yaptığı şu doğru konuşmayı hatırlatalım: “Efendiler… Hepiniz mebus olabilirsiniz… Vekil olabilirsiniz… Hatta Reisicumhur olabilirsiniz… Fakat sanatkâr olamazsınız. Hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu