HaberlerYurttan Haberler

Yavuz Bingöl: 200 yıldır Chopin dinlemekten bıktım. Onların da bize imrendiğine eminim. Batı her zaman doğuyu kıskanıyor!

Yavuz Bingöl gündeme dair açıklamalarda bulundu. Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, “Neden bizim Beethoven’larımız yok?” eleştirilerine de yanıt veren Bingöl, “Doğu kültürü çok daha zengin. “Işık doğudan yükselir” sözüne inanıyorum ben. Felsefemiz, müziğimiz, mutfağımız, her şeyimizle onlardan çok daha ilerideyiz. Ancak reklam, PR deyip geçmemek lazım. Çok önemli.

Posta’dan Oya Çınar‘a konuşan Yavuz Bingöl seçimlerle ilgili olarak, “Önümüzde yeni bir dönem başlıyor. Yeni sistem vatana millete hayırlı olsun. Bence iyi oldu. Her şey daha hızlı ilerleyecek. Bürokrasinin hantallığından kurtuldu ülke. Her sistemin zaafları vardır ama kervan yolda düzülür derler.
Aslında eleştiriye açığım. İnsanları dinlemeyi severim. Bir insanı dinlemeli sonra da saçmaladığını düşünüyorsak şayet, “Saçmalıyorsun” demeliyiz. 30 yıldır bağlama çalıyorum, hâlâ müzikte kendimi bir yere koymam. Her gün yeni bir şey öğreniyorum. Ama haksız yere üzerime gelindiğinde üzülüyorum” dedi.
‘YARATIKMIŞIM GİBİ DAVRANMAYA DEĞER MİYDİ?’
“Bana öfkeli bir kesim var. Ama onlarla da zaman içinde yeniden ortak duygularda buluşacağımıza eminim” vurgusunda bulunan Bingöl, “Siyasetle ilgili konularda çok yıpratıldım. Ama gazeteci kalkıp da ‘Erdoğancı mısın?’ diye sorunca benden de ‘Tillahına kadar!’ deme güdüsü çıkıyor. Bu anlamda diyorsan kaşıyorum evet. Çünkü politik olamıyorum.
Beni böyle yıpratıp atmaya değer miydi? Bu kadar kızmaya, üzerime gelmeye değer miydi? Benim gibi müzik yolunda insanların gönlüne girmiş bir adama, sanki uzaydan gelmişim, garip bir yaratıkmışım gibi davranmaya değer miydi? Herkesin bir siyasi görüşü var. Ben inandığım şeyi söyleyemeyecek miyim?” dedi.
‘200 YILDIR CHOPİN DİNLEMEKTEN BIKTIM’
Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, “Neden bizim Beethoven’larımız yok?” eleştirilerine de yanıt veren Bingöl, “Doğu kültürü çok daha zengin. “Işık doğudan yükselir” sözüne inanıyorum ben. Felsefemiz, müziğimiz, mutfağımız, her şeyimizle onlardan çok daha ilerideyiz. Ancak reklam, PR deyip geçmemek lazım. Çok önemli. Biz sadece bunları dünyaya sunmayı bilmiyoruz. Onlar da 200 yıldır Chopin çalıyorlar. Tamam güzel ama ben de 200 yıldır Chopin dinlemekten bıktım. Onların da bize imrendiğine eminim. Batı her zaman doğuyu kıskanıyor bence” dedi.
Yavuz Bingöl sözlerini, Moğollar’ın, Rusya’daki sosyalist Ekim Devrimi’nin lideri Vladimir İlyiç Lenin kaleme aldığı Ne Yapmalı adlı kitabından esinlendiği ‘Bir Şey Yapmalı’ şarkısına atıfta bulunarak bitirdi:
“İşte o şarkıdaki gibi bir şey yapmalı! Doğdum, büyüdüm, Allah daha ne kadar ömür verir bilmiyorum. Hâlâ aynı laflar. Bin yıldır “Motorları maviliklere süreceğiz” diye bekliyoruz. Hani? Ne zaman? Dünyada hiçbir şey artık o büyük manifestolarla ilerlemiyor. Tek yapmaya çalıştıkları Erdoğan karşıtlığından beklenti ummak. Oradan bir şey çıkaramayacakları, 11 seçim kaybetmelerinden belli. Ortada her şey. Bence artık kimse ideolojinin peşinden gitmiyor. Yüzünü güldüren, elini uzatan, kalbine dokunan siyasetçinin ardından gidiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu