DünyadanHaberler

Uzmanlar prensin öldüğünü sandığı Pamuk Prenses’i izinsiz öpmesinin cinsel istismar modeli oluşturduğunu söyleyerek kaldırılmasını istedi

ABD’de koronavirüs nedeniyle kapalı olan eğlence parkı Disneyland’in açılmasıyla Pamuk Prenses tartışması başladı. Uzmanlar eğlence merkezine prensin öldüğünü sandığı Pamuk Prenses’i izinsiz öpmesinin cinsel istismar modeli oluşturduğunu söyleyerek kaldırılmasını istedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletindeki Anaheim şehrinde bulunan ünlü eğlence parkı Disneyland, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bir yıldır kapalıydı. Geçtiğimiz cuma günü ünlü eğlence merkezinin kapıları tekrar açıldı. Disneyland açılır açılmaz da Pamuk Prenses ile ilgili tartışma başladı.

Dünyaca ünlü eğlence parkında, 1937 yapımı Walt Disney çizgi filmi “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”in platformuna, orijinal çizgi filmdeki gibi prensin uyuyan Pamuk Prenses’i öptüğü bölüm eklendi. “Pamuk Prenses’in Korkunç Yolculuğu” olarak bilinen platforma yeni eklenen bölümde, prens öldüğünü sandığı Pamuk Prenses’i öperek kötü kraliçenin lanetini kaldırmaya çalışıyor. İşte prensin öldüğünü sandığı Pamuk Prenses’i izinsiz öpmesi büyük tepkiye neden oldu.

“CİNSEL İSTİSMAR MODELİ OLUŞTURUYOR”

2021 yılında Disneyland’ın böyle bir sahneyi koymasının kabul edilemez olduğunu söyleyen uzmanlar, prensin izin almadan Pamuk Prenses’i öpmesinin bir cinsel saldırı olduğunu savundu.

Söz konusu öpücüğün rızaya dayalı olmamasının çocuklara kötü örnek olduğunu ve cinsel istismar modeli oluşturduğunu öne süren uzmanlar, eğlence parkına yeni eklenen bölümün hemen kaldırılmasını istedi.

“GERÇEK BİR AŞK ÖPÜCÜĞÜ DEĞİL”

SFGate gazetesinde yayınlanan eleştiride, şu ifadeler kullanıldı:

“Prensin, Pamuk Prenses’i izin almadan öpmesi kesinlikle gerçek bir aşk öpücüğü değil. Sadece bir cinsel saldırı. Eski Disney filmlerinde rıza dışı davranışların büyük bir sorun olduğunu kısa süre önce kabul ettik. Çocuklara, iki tarafın da etkileşime girmeye istekli olduğu belirlenmemişse cinsel davranışların istismar olduğunu öğretmeye çalışırken bu yapılan büyük bir yanlış. Ayrıca Disneyland’ın bu kadar tartışmalı bir bölümü ısrarla eğlence parkına eklemesini de anlamıyoruz”

“BU BİR CİNSEL SALDIRI”

2018 yılında Japon feminist akademisyen Kazue Muta, uyuyan bir kadının öpülmesinin cinsel saldırı olduğunu iddia eden ilk kişiydi. Akademisyen, bu masalın cinsel saldırının reklamını yaptığını söylemişti.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, ilk kez 1812 yılında Alman Grimm Kardeşler tarafından derlenmiş ve basılmış olan bir halk masalı olarak biliniyor.

Kaynak: Tele1

Başa dön tuşu