HaberlerYurttan Haberler

Ünlü karikatürist Nuri Kurtcebe Yalova'da tutuklandı

Mizah ve çizgi-roman alanının önemli isimlerinden Nuri Kurtcebe, “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla hakkında kesinleşmiş cezası olması gerekçesiyle gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Kurtcebe tutuklanarak Yalova Cezaevi’ne gönderildi
Gırgır mizah dergisinin çekirdek kadrosunda yer alan, şu an ise Aydınlık gazetesinde “Ters Köşe” adlı köşesinde günlük çizimler yapmaya devam eden karikatürist ve çizgi romancı Nuri Kurtcebe, Yalova’da gözaltına alındı.
“Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla kesinleşmiş hapis cezası bulunan Kurtcebe, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Nuri Kurtcebe kimdir?

1949’da Muğla Yatağan’da doğan Kurtcebe’nin çocukluğu babasının subay olması nedeniyle İskilip, Hakkari, Rize, Turhal ve Denizli’de geçti. Babasını kaybetmesinin ardından eğitim masraflarını Metin Oktay karşıladı. 1970’te, bugünkü adı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Resim bölümünü kazandı.
Üniversitede okurken aynı zamanda bir reklam şirketinde çalışırken Oğuz Aral’la tanıştı. Oğuz Aral, Tekin Aral, Oğuz Alpleçin, Mim Uykusuz ve Ferit Öngören ile birlikte Gırgır dergisini çıkarak çekirdek kadroda yer aldı.
Gırgır’da “Uyduruk Uzay Hikayeleri” ile kısa metrajlı bilimkurgu çizgi-romanlar üretti, “Gaddar Davut” tiplemesini yarattı, İlhan İrem’in “Pencere Köprü ve Ötesi” müziğini resimledi.
1986’da Hürriyet’te günlük “Mokok” tiplemesini çizmeye başladı. 1990’da Limon ve Dıgıl dergilerinde bilimkurgu öyküleri ve albümleri yapmaya devam etti.1994’te Cumhuriyet’te “Sessiz Sedasız” karikatürlerini çizdi. 1996’da Uğur Mumcu’nun “Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi” yazısını çizgiye döktü.
Cumhuriyet’teki çizimleriyle hem “Uğur Mumcu Özel Ödülü”ne hem de üç yıl üst üse “Yılın Hasan Tahsin Ödülü”ne, 2001’de Nazım Hikmet’in “Kuvayı Milliye Destanı”nı çizgi-romana dökmesiyle “Çağdaş Eğitim Vakfı Ödülü”ne, 2006’da da Anadolu kültürüne yaptığı katkılar nedeniyle plastik sanatlar dalında “Truva Kültür Sanat Ödülü”ne layık görüldü.
Sendika.Org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu