HaberlerYurttan Haberler

Unkapanı’ndaki Zübeyde Hanım büstü çalındı!

Unkapanı kıyısında, Haliç Metro Köprüsü altındaki parkta bulunan ve 2 ay önce ortadan kaybolan Zübeyde Hanım büstünün çalındığına dair resmi açıklama yapıldı. Büstün, ‘kimliği belirsiz kişilerce’ çalındığının anlaşıldığı bildirildi.

Haliç Postası’ndan Güneş Sönmez‘in haberine göre: 28 Ağustos’ta duyurduğumuz ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beyaz Masa birimine de ilettiğimiz olay hakkında, aynı makamdan bugün Twitter aracılığıyla bilgilendirme yapıldı. Beyaz Masa’dan gelen yanıtta, konuyla ilgili olarak Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile sürdürülen görüşme neticesinde elde edilen bilgiye yer verildi. Buna göre iletilen açıklamada şöyle denildi:
(Zübeyde Hanım büstü) “Kimliği belirsiz kişiler tarafından çalınmış olup 29 / 08 / 2017  tarihinde 2017 / 1700 tutanak numarası ile Beyazıt karakolunda tutanak tutturulmuştur. Park yenileme çalışması esnasında daha görünür yere taşınırken heykel tamamlanacaktır. Ayrıca parka güvenlik elemanları da konulacaktır.
Bu bilgilendirme ile tam 2 aydır merakla yanıtı beklenen soru aydınlanmış oldu. Ve ne yazık ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın büstünün çalındığı ortaya çıktı.
 
Şantiye olan parkta kaderine terk edilmişti

Unkapanı’ndaki park alanında bulunan Zübeyde Hanım büstü 1999 yılında Eminönü Hizmet Vakfı ve Türk Anneler Derneği işbirliğiyle yaptırılmıştı. O yıllarda halkın gezinti alanı olan bu park, 2009’da Haliç Metro Köprüsü inşaatının başlaması ile birlikte şantiye alanı haline getirildi. İşte bu dönemde Zübeyde Hanım büstü de hafriyat sahası içinde kalmış ve tümüyle kaderine terk edilmişti. Her türlü tehlikeye açık hale gelen Zübeyde Hanım büstü, bu inşaat çalışması dolayısıyla moloz yığınları arasında neredeyse görülemez bir durumda bırakılmıştı. O dönemde kimsenin ilgilenmediği büst her şeye rağmen kaidesiyle birilikte sağlam bir şekilde ayakta durabildi. Ancak inşaatın tamamlanması ve 2014 şubat ayında Haliç Metro Köprüsü’nün açılmasından sonra da, bu park alanındaki hafriyat molozları uzun süre kaldırılmamıştı.
Gündüz araçların, gece madde bağımlılarının arasında kaldı
Aslında halka ait gezinti alanı olması gereken park sahası, son birkaç yıldır da tümüyle araçlar için ayrılmış durumdaydı ve otopark haline getirilerek İSPARK’ın işletmesine verilmişti. Bu dönemde de Zübeyde Hanım büstü araçların arasında kaybolmuş ve her geçen gün yeni tehlikelere, olumsuz dış etkilere maruz bırakılmıştı.
Sahanın büyük bölümü gündüzleri otopark olarak kullanılırken, geceleri de madde bağımlılarının, evsiz bazı kimselerin ve son zamanlarda da Suriyeli mültecilerin kaldığı bir yer haline gelmişti.
Son olarak, Eminönü – Alibeyköy tramvay hattı inşaatı için yeniden moloz yığınlarıyla dolan park sahasının artık içine girilemez bir hal almasıyla, Zübeyde Hanım büstü de tümüyle gözlerden ırak kalmış ve unutulmuştu.
İşte böyle bir ortamda dahi Zübeyde Hanım büstü ile şehrin yetkili makamları ilgilenmediler ve kaderine terk ederek adeta başına kötü bir şey gelmesine çanak tuttular. Nitekim geçen ağustos ayının son günlerinde bir gece, büstün kaidesi üzerinde olmadığı görüldü.
Konuyu ilk olarak gündeme getiren ve 28 Ağustos günü kendi Twitter sayfasından kamuoyuna duyuran Haliç Postası, durumu aynı anda İBB Beyaz Masa’ya da bildirmişti.

Kaynak: Haliç Postası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu