HaberlerYurttan Haberler

Uluslararası Matematikçiler Birliği tarafından dört yılda bir verilen "Leelavati Ödülü"nün sahibi bu yıl Prof. Dr. Ali Nesin oldu.

Uluslararası Matematikçiler Birliği tarafından dört yılda bir dağıtılan Leelavati Ödülü’nün sahibi bu yıl Prof. Dr. Ali Nesin oldu.

Uluslararası Matematikçiler Birliği, 4 senede bir yapılan Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde 2, 3 ya da 4 matematikçiye Fields Madalyası veriyor. Kanadalı matematikçi John Charles Fields’in adını taşıyan ödül 1936 yılından itibaren veriliyor ve bilim dünyasında matematiğin Nobel’i olarak biliniyor.
Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen Uluslararası Matematikçiler Kongresi, matematik biliminin nobeli olarak adlandırılan ödüllerin dağıtılmasıyla tamamlandı.
Kongre’de, Uluslararası Matematikçiler Birliği’nin kendi alanında başarı gösteren matematikçilere 4 yılda bir verdiği ödüllerin sahipleri de belli oldu.
Kanadalı matematikçi John Charles Fields’in adını taşıyan ve 1932 yılından günümüze kadar verilen Fields Madalyası ödülünü İran Kürdistanı’nın Merivan kentinde doğan, Cambridge Üniversitesi öğretim üyesi matematikçi Koçer Birkar alırken, Türkiye’den Prof. Dr. Ali Nesin de Leelavati Ödülü’nü aldı.
İNGİLTERE’DE MÜLTECİ STATÜSÜNDE YAŞADI
Uzun yıllar İngiltere’de mülteci statüsünde yaşayan Birkar ödüle ilişkin Bilim dergisi Quanta’ya konuştu. Quanta’ya, ödülünün 40 milyon Kürt için sevinç kaynağı olmasını dilediğini belirten Birkar, “Bir gün bu ödülü alacağıma inanamıyordum” dedi.
Bu yılki Fields Madalyası, Cambridge Üniversitesi’nden Koçer Birkar’ın yanı sıra ETH Zürih’ten Alessio Figalli, Bonn Üniversitesi’nden Peter Scholze ve Stanford Üniversitesi’nden Akshay Venkatesh’e verilmesine karar verdi.
Fiedels Madalyası, her yıl ödül komitesi tarafından belirlenen sayıda başarılı matematikçiye veriliyor.
Bu yıl matematik ödüllerini alan diğer isimler ise şöyle:
Gauss Ödülü: David Donoho
Chern Madalyası: Masaki Kashiwara
Nevanlinna Ödülü: Constantinos Daskalakis
Madalyası törenden sonra çalındı
Bu arada geometri uzmanı olan Direxşan’ın madalyasının çalındığı öğrenildi. Ödül töreninden sonra madalyasını içine koyduğu çantasına salonda bırakan Birkar, daha sonra madalya ile cep telefonunun çantanın içinde olmadığını fark etti.
Salonda yapılan aramalara rağmen madalya bulanamazken, Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir organizatör çalıntı haberini doğruladı.
İngiltere’de doktorasını tamamladı
Cambridge’s Department of Pure Mathematics and Mathematical Statistics üyesi olan Birkar, farklı türde polinom denklemlerini kategorize etme konusundaki çalışmalarının ödülünü kazandı. Bu denklemlerin sonsuz çeşitliliğinin, aritmetik geometri alanında büyük bir atılım olan sınırlı sayıda sınıflandırmaya bölünebileceğini kanıtladı. İran’ın (Rojhilat) Merivan kentinin bir köyünde dünyaya gelen Birkar, İngiltere’de lisans derecesini bitirirken İngiltere’de siyasi sığınma talebinde bulundu.
Tahran Üniversitesi’nden Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Birkar, İngiltere’ye gitti. 2004 yılında Nottingham Üniversitesi’nde “Topics in modern algebraic geometry” (Modern Cebirsel Geometride Konular) teziyle doktorasını tamamladı. Kariyeri boyunca ikilemeli geometri ana ilgi alanı olarak öne çıktı.
2010 yılında, Paris Vakıf Bilimlerinde Matematik ile ödüllendirildiği yıl Birkar, Paolo Cascini (Imperial College London), Christopher Hacon (Utah Üniversitesi) ve James McKernan (Kaliforniya Üniversitesi, San Diego) ile birlikte bir yazı yazdı. “Existence of minimal models for varieties of general log type” (Genel log türlerinin çeşitleri için asgari modellerin varlığı) başlıklı makale, alanın devrim niteliği taşıyordu. Makale, 2016 yılında dörtlüyü AMS Moore Ödülü’nü kazandırdı.
Cambridge’s Department of Pure Mathematics and Mathematical Statistics Bölümü Başkanı Profesör Gabriel Paternain, “Bu, Caucher (Koçer Birkar) ve Cambridge’deki matematik için kesinlikle olağanüstü bir durum. Caucher, Cambridge’e geldiğinde sıra dışı bir genç araştırmacıydı ve şu anda bu alandaki en dikkat çekici insanlardan biri. Cambridge’de, tüm genç araştırmacılarımıza kariyerlerini erken aşamalarında kendi alanlarını keşfetme şansı vermek istiyoruz. Bu gerçekten inanılmaz şeylere yol açabilir.”
Kaynak:BirGün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu