HaberlerYurttan Haberler

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 46 film, söyleşi, panel ve atölyelerle 7 şehirde, 18. yılını kutluyor

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 16 Mart’ta İstanbul’da başlıyor. Fransız Kültür Merkezi’nde başlayacak gösterimler, 22 Mart’a kadar sürecek. 22 Mart’tan sonra Küçükçekmece’deki Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam edecek festival, ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sinebüs’ü ile İstanbul’un 6 köyünü gezecek.

18. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, Filmmor Kadın Kooperatifi, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Rosa Kadın Derneği, Mersin Kadın Emeği Kolektifi, Adana Kadın Platformu, Yalova Kadın Platformu dayanışması ile İstanbul’un ardından 4-5 Nisan’da Bodrum’da, 11-12 Nisan’da Antalya’da, 18-19 Nisan’da Mersin’de, 25-26 Nisan’da Yalova’da, 2-3 Mayıs’ta Adana’da ve 9-10 Mayıs’ta Diyarbakır’da seyirciyle buluşacak. Festival boyunca tüm gösterimler ve etkinlikler ücretsiz olarak izlenebilecek.

18. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde bu yıl Hak Odaklı Sinema bölümünün yanında Kadınların Sineması, Bedenimiz Bizimdir, Cins-iyet-ler, Feminist Bellek ve Film-i Takip bölümlerinde 21 ülkeden 47 film izleyiciyle buluşacak.

Hak Odaklı Sinema

Eşitlik hâlâ çok uzak olsa da kadınlar giderek daha çok sinema yapıyor ve kendi hikâyelerini kendi dilleriyle anlatarak “hak” kavramını daha sık dillendiriyor, haksızlıklara karşı daha kararlı duruş sergiliyor. Bunca haksızlık karşısında, hakları dillendiren, hak ihlâllerine karşı çıkan Filmmor da bu yıl Hak Odaklı Sinema’ya bakıyor. Film programı yanında, Ahu Öztürk, Helena Ignez, Meltem Cumbul, Nur Sürer, Melek Özman’ın katılacağı Hak Odaklı Sinema panelinde filmlerin söylemi ve yapımındaki haklar/haksızlıklar ve hak odaklılık tartışılacak.

HAK ODAKLI SİNEMA BÖLÜMÜ FİLMLERİ:

Direnen Kadınlar / Chieko Yamagami
Fundamental: Aslolan Mücadele / Sharmeen Obaid-Chinoy
Kız Kulesi / Susanna Lira
Sofia / Meryem Benm’Barek

Kadınların Sineması

Yeryüzünün dört bir yanından filmlerin buluştuğu Kadınların Sineması bölümünde yer alan Cevher, Kendi Işığındaki Kadın, Fakir, Leonie, Oyuncu ve Casus, Porselen, Britt-Marie Buradaydı, Delphine ve Carole, Duygular Dile Geldi ile Sana Dair Nefret Ettiğim Her Şeyi Seviyorum filmleri Türkiyeli izleyicilerle buluşacak. Cevher ve Kendi Işığındaki Kadın’ın yönetmeni Sinai Sganzeria ile Fakir filminin yönetmeni Helena Ignez, festivale konuk olacak.

KADINLARIN SİNEMASI BÖLÜMÜ FİLMLERİ:

Ablam / Burcu Aykar
Arada Bir Yer / Selin Bonfil
Beni Hâlâ Sevdiğini Söyle / Rui Ting Ji
Britt-Marie Buradaydı / Tuva Novotny
Cadı Üçlemesi 13+ / Ceylan Özgün Özçelik
Cevher / Sinai Sganzeria
Da Capo / İpek Efe
Delphine ve Carole / Callisto Mc Nulty
Dövüş #??? / Jee Woo Kim
Duygular Dile Geldi / Wen Li
Dünyanın Sonuna Kadar / Florence Bouvy
Fakir / Helena Ignez
Günaydın! / Şehbal Şenyurt
Hayatın Büyük Soruları / Ingrid Hübscher
Kayıt Dışı / Liana Chirita, Nicoleta Miron
Kendi Işığındaki Kadın / Sinai Sganzerla
Kovan / Eylem Kaftan
Koyu Mavi / Sarah Gignac
La Llorona / Rosana Cuellar
Leonie, Oyuncu ve Casus / Annette Apon
Masalcı / Fu Yang
Oda / Latifa Saïd
Oyun / Christine Jezior
Porselen / Jenneke Boeijink
Reverie / Ilgın Hancıoğlu
Sana Dair Nefret Ettiğim Her Şeyi Seviyorum / Nadine Keil
Yenilmezler Takımı / Ruxin Liang, Changjiang Wang, Michael Davin

Bedenimiz Bizimdir

Bedenimiz Bizimdir bölümünde, “Kâh tararım saçlarımı kâh savururum kime ne” diyen, normları ters yüz eden filmler var.

BEDENİMİZ BİZİMDİR BÖLÜMÜ FİLMLERİ:

Bedenimden Öte / Susanna Lira
Flora / Chaerin Im
Hokka Burunlu Kadınlar / Handan İpekçi
Kırlangıçlar / Caroline Emery
Singled Out / Mariona Guiu, Ariadna Relea

Cins-iyet-ler

Cins-iyet-ler bölümü, bu yıl da “Batsın ikili cinsiyet rejimi!” diyen filmleri ağırlıyor. Dorris Dörrie’nin Kiraz Çiçekleri ve Şeytanlar filmi de ilk kez Türkiyeli izleyicilerinin karşısına çıkacak.

CİNS-İYET-LER BÖLÜMÜ FİLMLERİ:

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi / Céline Sciamma
At Çizerek Büyüyen Kızlar / Joanie Wind
İtalya ve Bu Sular / Anja Franziska Plaschg, Loan Gavriel
Kiraz Çiçekleri ve Şeytanlar / Doris Dörrie
XY / Anna Karín Lárusdóttir

Feminist Bellek: Alice Guy-Blaché

Feminist Bellek bölümü bu yıl sinema tarihinin kurmaca film yapan ilk yönetmeni Alice Guy-Blaché’yi selamlıyor; Feminizmin Sonuçları ve Düşen Yapraklar filmleri ile birlikte, erkek egemen film endüstrisindeki feminist inadı ve mirasını izleyiciyle buluşturan Alice Guy Blaché’nin Anlatılmamış Hikâyesi var.

Film-i Takip

Film-i Takip bölümünde, Pelin Esmer’in, 2005 yılında ilk oyunlarını çıkaran Arslanköylü kadınları izlediği Oyun belgeseli, yine Arslanköylü kadınların 14 yıl sonraki oyunlarını izleyen Kraliçe Lear var.

Atölye, Panel, Söyleşiler

Japonya’da kadınların hâlâ eşit istihdam için verdikleri mücadeleye bakan Direnen Kadınlar filminin yönetmeni Chieko Yamagami, festivale konuk olarak izleyicilerle söyleşi yapacak. Galatasaray Üniversitesi MEDİAR araştırma merkezi ve HESCALE akademik araştırma grubuyla birlikte yapılacak Kuzey Afrika ve Türkiye’de Kadınların Sineması paneline Gülsenem Gün, Hülya Uğur Tanrıöver, Meryem Benm’Barek, Patricia Caillé katılacak.

Filmmor’un, kadınların film endüstrisinin farklı alanlarındaki varlığını görünür kılmak ve tartışmak için üç yıl önce başlattığı paneller dizisinde, bu yıl söz film endüstrisinin sanat gruplarında çalışan kadınlarda. “Hikâyeni anlat” diyen kadınlar, Şeyda Taluk ile Hikâye Anlatıcılığı Atölyesi’nde bir araya gelecek. Her yıl merakla beklenen Altın Bamya Ödülleri yine festival kapanışında açıklanacak.

Filmmor 18. yaşını, Mor Kamera Dayanışma Ödülü’nü festivalde yer alan tüm filmlerle paylaşarak, her filmin telif hakkını gözeterek ve festival boyunca tüm film ve etkinlikleri ücretsiz olarak izleyiciye ulaştırarak festivali var eden herkesle birlikte kutluyor, “Eşit hak, alan, ücret, telif lütuf değil, hediye değil; kadınların hakkı” diyor.

Kaynak: SanatAtak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu