Haberler

Uğur Uludağ, 17 senedir oyunlarını sahnelediği Akatlar Kültür Merkezi'nden çıkarıldı.

Uğur Uludağ, 17 senedir oyunlarını sahnelediği Beşiktaş Belediyesi’ne ait Akatlar Kültür Merkezi’nden çıkarıldı. Uludağ: Beşiktaş Belediye Başkanı’na görüşme talebimi ilettim. Hiçbir şekilde bize dönülmedi. Sonra yanlış anlama olduğu, düzeltileceği söylendi ama düzelen hiçbir şey yok!

Her şey, topluluğun sosyal medyadan paylaştığı “Normal şartlar altında bu akşam ‘NecmiQ’ her salı olduğu gibi oynanacaktı’ derken sahnemizden çıkarıldık. Yakında başka bir sahnedeyiz inşallah!” şeklindeki mesajıyla başladı. Tiyatroseverlerin dikkatini çeken ve kısa sürede infial yaratan bu mesajdan sonra ‘NecmiQ’ adlı oyunun başrol oyuncusu Eylem Şenkal, sosyal medya hesabında şunları yazdı: “CHP Beşiktaş Belediyesi’nin yönetiminde olan 17 senedir oyunlarımızı oynadığımız Akatlar Kültür Merkezi’nden ‘E.S.E.K.’ (Espri Sanatları Kurumu Enstitüsü) adlı tiyatro grubu olarak hiç hoş olmayan bir sonuçla karşılaştık. Artık bu sahnede olmayacağız. Bilginize arkadaşlar.” ‘E.S.E.K.’, 17 senedir adeta evi gibi olan Akatlar Kültür Merkezi’ndeki sahneden çıkarılmıştı. Hem de anlamlı tek sebep gösterilmeden. Uğur Uludağ; Gökhan Semiz ile birlikte kurduğu, Hakan Bilgin ve Yosi Mizrahi gibi isimlerle birlikte büyüttüğü ‘E.S.E.K.’e, AKM’nin kapılarının neden kapandığını ilk kez anlattı.
‘SÖZLERDE MANTIK YOK!’
Sözlerine “Akatlar Kültür Merkezi’nde biz yokuz artık” diyerek başlayan Uludağ, şunları söyledi: “Ben, Beşiktaş Belediyesi bünyesinde kültür-sanat faaliyetlerini artırmak için oluşturulan Dilek Türker, Behzat Uygur ve Yavuz Özkan gibi isimlerin de olduğu bir sanat kuruluna Beşiktaş Belediyesi tarafından davet edildim. 17 senedir Akatlar Kültür Merkezi’nde tiyatro yapan biri olarak Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar bizi davet etti, biz de iştirak ettik. Gidip geliyorduk ama aldığımız kararlar uygulanmıyordu. Bir süre sonra bize “Siz yoksunuz” dendi. Buna Behzat Uygur da şahitlik edecektir. Şoke olduk. “Size vereceğimiz kağıda imza atacaksınız. Resmi olarak var olmuş olacaksınız” dendi. Bizim için resmi olarak ‘var’ olmak bir şey ifade etmiyor ki! Maksat belediyeye katkı olsun. Prosedür neyse uyduk ve kağıtları okumadan imzaladık. Bu sürede kültür müdürü değişti. Gelen vasıfsız kültür müdürü dedi ki; “Kuruldakiler yılda sekiz oyundan fazla oynayamaz.” Saçma bir kural. Kuruldakileri kayırmak istemedikleri için böyle bir karar almışlar sözüm ona. Bize bunu kimse söylemedi ki? “Sekiz oyundan fazla oynayamazsınız” dendi. Öyle bir şey olduğunu bilsek imzalar mıyız, sormaz mıyız? Ben nereden bileyim. Haydi imza attım, madem öyle çıkart beni diyorum. Çıkartmıyorsun da… Yahu, sen bir tiyatronun oyun saatlerini elinden alamazsın! Bu senin boyunu aşar. Rüçhan hakkı diye bir şey var. Biz 17 senedir ayda alt tarafı dört kez oynayan bir tiyatroyuz. Bana “Akatlar Kültür Merkezi’nde iki aydan fazla tiyatro yapamazsın” diyor. “Tamam, o zaman ben sanat kurulundan ayrılayım, eskisi gibi oyunlarımı sahnelemek istiyorum” dediğimde de ayrılmamıza izin vermiyorlar. Neden? Bizim saatleri başkalarına vermişler. Kendi kafalarına göre iş çeviriyorlar. Mantığı da yok.”
‘KAALE ALINMADIK’
“Bu işe başkan ne diyor?” diye sorduğumda ise Uludağ, şu yanıtı verdi: “Ben başkanla görüşme talebimi ilettim. Hiçbir şekilde kaale alınmadık. Sonra yanlış anlama olduğu ve ilk kurulda hemen düzeltecekleri söylendi. Hiçbir şey çözülmediği gibi, çözme taklidi yapmaya başladılar. ‘İlkbaharda devam edin’ diyorlar. Kaldırdıkları oyunları telafi dertleri yok! Nasıl kültür-sanat dolu bir belediyeyse, kendi oyunlarımı sahneleyecek gün bulamıyoruz. İnsanların ekmeğiyle oynamak bu kadar kolay mı? Konu Uğur Uludağ değil, biz 30 kişilik bir ekibiz. 25’i gencecik çocuklar. Bu çocukların ekmeğiyle niye oynanıyor, anlamış değilim.”
BELEDİYE MAĞDURU TİYATROCULAR
Uğur Uludağ’dan önce CHP’li belediyelerle sorun yaşayan başka oyuncular da oldu. Emre Kınay, Tekirdağ Belediyesi’nin tiyatro salonunun köhneliğini ağır bir şekilde eleştirmişti. Yine CHP’ye bağlı Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda da yönetim krizi yaşanmıştı. Oyuncular kazan kaldırınca seçime gidilmiş, Alican Yücesoy seçimle tiyatronun başına gelmişti.
 
Kaynak: Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu