Köşe Yazarları

Ufuk Tan Altunkaya / Geçmişten Önemli Bir Sanat Kurumu: İSM

Geçmişten Önemli Bir Sanat Kurumu: İSM

IMG_67012-300x2401990’lı yıllardan itibaren tiyatro tarihimizin en önemli mekânlarından birine dönüşmüş olan İstanbul Sanat Merkezi, Tarlabaşı’nda
kurulmuş çok katlı bir sanat merkeziydi. İçinde iki tiyatro salonu barındıran İSM, darbe sonrası suskunlaşan ortamda, hem muhalif üretimler gerçekleştiren, hem de tiyatro açısından da yeni seyir ve sahneleme biçimlerinin denendiği “alternatif” bir tiyatro mekanıydı. Günümüzde alternatif sahnelerin gerçekleştirdiği duruşu yıllar öncesinde başaran ve tiyatro tarihimiz içinde mutlaka dikkatle değerlendirilmesi gereken bir mekandı.
Alternatif tiyatro tarihimiz içinde önemli bir yer tutan ve Kerem Kurdoğlu ile Naz Erayda tarafından kurulan Kumpanya, İSM’nin
birinci katında bulunuyordu. Kendi maddi olanakları ile dönemi için oldukça radikal, yenilikçi ve deneysel işlerin üretildiği bir topluluk olarak oldukça ses getiren çalışmalar ve oyunlar üreten Kumpanya, her oyunda farklı bir kurulum gerçekleştirebildikleri sahneleri ile çok sayıda oyunlarını burada sahnelediler. Ezel Akay tarafından kiralanan üst kat prova mekanı, atölye ve oyun
sahneleme alanı olarak çok sayıda genç sanatçı tarafından kullanıldı: Selma Köksal, Yasemin Alkaya, Celal Perk, Gülsüm Soydan, Müge Gürman, Arif Akkaya ve Engin Alkan gibi tiyatrocular; Aydın Teker, Zeynep Günsur, Ziya Azazi, Mustafa Kaplan, Filiz Sızanlı gibi dansçılar yer aldı.
Tarlabaşı gibi farklı bir alanda yer alan İSM, 90’lı yıllar boyunca günümüz tiyatrosunu etkileyen önemli işlere imza attı ve çok sayıda genç tiyatrocuyu etkiledi.
2000 yılından itibaren İSM’nin ikinci katı Mahir Günşıray’ın kurduğu Tiyatro Oyunevi’nin ve aynı zamanda – sonrasında garajistanbul’u kuracak olan- 5. Sokak Tiyatrosu’nun ortak sahnesi haline geldi. Tiyatro Oyunevi’nin burada sahnelediği ilk oyun “Ormanlardan Hemen Önceki Gece” oyunu oldu. 2000 yılından itibaren burada da döneminin çağdaş sanatçıları çeşitli oyunlar, dans gösterileri, film gösterimleri ve atölyeler gerçekleştirerek İSM’nin 90’lı yıllarda sahiplendiği “alternatif” ve “yenilikçi” halin 2000’li yılların başında da devam etmesini sağladılar.
İSM kentsel dönüşümün ve tabii ki rantın sonucunda 2005 yılında boşaltıldı. Uzun yıllar boş kaldıktan sonra birkaç yıl önce bu önemli sanat mekânı yıkıldı ve yerine bir otel binası yapımına başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu