BelgesellerHaberlerİginizi çekebilirİlginizi ÇekebilirNeler Oluyor HayattaYurttan Haberler

Türkiye'nin Rönesansı olarak anılan 'Köy Enstitüleri'nin hikayesi 'Yücel'in Çiçekleri" belgeseli yayımlandı

Yönetmenliğini Cengiz Özkarabekir’in yaptığı belgesel film, dönemin efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un yaşam hikayeleri üzerinden, zorluklara ve tehditlere aldırmadan uyguladıkları ve başarılı oldukları Köy Enstitüleri’ni anlatıyor.

1940’lı yılların başlarından itibaren ülke genelinde uygulanmaya başlanan Köy Enstitüleri projesini yaşam hikayeleri üzerinden anlatan Belgesel filmin senaryosu ve yönetmenliği Cengiz Özkarabekir’e ait.

Hasan Âli Yücel’e ve dönemin olay ve kişilerine dair aktardığı anekdotlarla zenginleştirilen “Yücel’in Çiçekleri”nde Yücel’in orjinal eşyaları da kullanılıyor.

Cengiz Özkarabekir’in yazdığı belgesel film uzun bir araştırmanın da ürünü. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Başkanı da olan Prof. Dr. Kemal Kocabaş’ın danışmanlığını yaptığı belgesel, Hasan Ali Yücel’in kızı Gülümser Yücel’in bire bir anlatımları ile hayat buldu.

Filmde Mustafa Kemal Atatürk’ü Mahir Günşiray, İsmail Hakkı Tonguç’u da Muhammet Uzuner canlandırıyor.. Hasan Âli Yücel’i ise 3 kişi oynadı: Çocukluğunu Ege Şenoğul, gençliğini Kutay Şahin, yetişkin dönemini ise Mehmet Tokat canlandırdı.

Hazırlık aşaması yaklaşık bir yıl süren belgesel filmin müziklerini ise Cahit Berkay ve Altuğ Öncü’ta ait. Filmi, İsmail Hakkı Tonguç’u canlandıran ünlü isim Muhammet Uzuner seslendiriyor.

Ekrem İmamoğlu’nun desteğiyle çekilen belgesel film bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayat buldu

“Yücel’in Çiçekleri” belgesel filminin İstanbul galası 23 Kasım Cuma günü Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Ve sonrasında gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gösterimleri yapıldı. Bugüne kadar yaklaşık elli bin kişi “Yücel’in Çiçekleri”ni izledi…

Filmin Tamamını Buradan İzleyebilirsiniz!

Bir Yorum

  1. Paylaştığınız video tam bir ders niteliğğinde ibret alınması gereken konuları işlemekte paylaşım için teşekkür ediyorum. Adnan Menderes gibi bir vatan hainini bu gün bir vatan pervermiş gibi bizlere satmaya kalkan günümüzün vatan hainleri her dönemde olduğu gibi bu günde aynı şekilde ülkenin içindeki düşmanlık görevlerini sürdürmekteler. Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç gibi demokrasi sevdalısı bir çok insan bir ihanetin sindirilmiş insanlarıdır.Hepsini mimmetle yad ederim. Ruhları şad olsun. hiç şüphem yokki bizim milletimiz yine küllerinden doğacak. Belgeselin hayata geçirilmesinde başta Ekrem İmamoğlu ve katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu