HaberlerYurttan Haberler

Türkiye’nin ilk tiyatro bölümünün en zor günleri

Türkiye’nin ilk tiyatro bölümü Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) , altı hocasının OHAL KHK’sıyla görevden alınması nedeniyle en zor dönemlerinden birini yaşıyor. Bölümün mezunları ve öğrencileri, DTCF’deki süreci AGOS’tan Oğulcan Bakiler’e anlattı.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü OHAL’in 686 sayılı KHK’sı sonucunda bölümde ders veren 10 öğretim üyesinden yalnızca dördü kaldı.
İhraç edilen akademisyenler, 13 Şubat’ta yaptıkları açıklamada, bölümde yapılamayacak onlarca ders yüzünden öğrencilerin mağdur edildiğini; üç profesör ve bir doçentin bölümden ihraç edilmesiyle lisansüstü programında da ders verecek hoca kalmadığını belirtmişlerdi.

Yeni dönem belirsiz

Öğretim üyelerinin ihraç edilmesiyle, normal koşullarda başlaması gereken yeni dönem de bir türlü başlayamadı. Bölümde kalan hocalardan Yard. Doç. Dr. Nedim Yıldız’ın Agos’a yaptığı açıklamaya göre, derslere 20 Şubat’ta başlanacak, zorunlu ve seçmeli dersler kalacak; kalan hocalar dersleri paylaşacak ve ek ders ücretli öğretim üyeleri istenerek öğrencilerin mağdur olması önlenecek. Yıldız, kalan akademisyenlerle bölümü sürdürmekte kararlı olduklarını aktardı, “Giden hocaların yerlerinin doldurulması gibi bir çaba mümkün değil, var olan kadroyla devam edilecek. Haksızlık anlaşılarak giden arkadaşlarımız geri döndüklerinde eskisi gibi bölümün yoluna devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Mezuniyet oyunu ne olacak?

Ankara DTCF Tiyatro Bölümü öğrencileri, ihraçlar sonrası okuldaki eylemlerine devam ediyor. Bazıları Türkiye tiyatro sahnesinin önemli oyuncuları olan mezunları da sosyal medyadan tepkilerini dile getiriyor. Agos’a konuşan dördüncü sınıf öğrencisi Sertaç Sayın, akademisyenlerin sayısal yetersizliği nedeniyle tüm dersleri yürütmesinin mümkün olmadığını ifade ederken, bölümün gelenekselleşen mezuniyet oyununun provalarını da bu koşullarda devam ettirmelerinin mümkün olmadığını belirtiyor: “Kalan iki oyunculuk hocasının, her sene 10 öğrenci alan oyunculuk bölümüne yetişmesi imkânsız. Üçüncü sınıf oyunu ve tez oyunlarının yönetilmesi de gerekiyor, bunları fiili olarak bu hoca kadrosuyla yürütmek imkânsızlaştı”. Ankara DTCF’nin Türkiye’nin ilk tiyatro kürsüsü ve bölümü olduğunu hatırlatan Sayın, “Bu bölümün yok olması gelecekte tüm ülkede tiyatro sanatının gerilemesi anlamına gelir” ifadelerini kullandı.
 
Yazının tamamına: http://www.agos.com.tr/tr/yazi/17731/turkiyenin-ilk-tiyatro-bolumunun-en-zor-gunleri adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu