HaberlerYurttan

Türkiye’nin bebek ve çocuklar için ilk ve tek uluslararası festivali olan Atta Festival beşinci yılında tüm seneye yayıldığı yeni bir forma büründü

Atta Festival, 29-30-31 Ocak tarihlerinde aynı anda 37 ülkede gerçekleşecek Small Size Days’i Türkiyeli çocuk ve ailelerle buluşturuyor.

Festival bu sene ayrıca yeni platformu attahygge ile aileleri ve çocukları Danimarka’nın meşhur mutluluk felsefesi hygge ile tanışmaya davet ediyor. Festivalde bu sene itibariyle özel gereksinimli çocuklar için ‘Engelsiz Atta’ hayata geçiyor.

Bebek ve çocukları nitelikli sahne eserleriyle buluşturmak üzere yola çıkan Atta Festival, beşinci senesinde pandemi gündemini de göz önüne alarak yeni bir forma büründü. Çocukların sanat ve kültür haklarından yola çıkan, tüm sanat ve performans biçimlerinin yanı sıra teknolojik ve interaktif içeriklere de yer veren Atta Festival, bu sene programını tüm yıla yayarak çocuklar ve aileleri için sürekli bir sanat platformuna dönüşüyor.

Atta Festival beşinci senesinde seyircilerinin karşısına uluslararası bir çocuk oyunu, çevrimiçi ücretsiz animasyon film gösterimleri ve atölyelerin yanı sıra üç yeni sürprizle çıkıyor. Atta işbirliğiyle bu sene Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek uluslararası etkinliklerden olan Small Size Days kapsamında Türkiye’deki çocuklar ve aileler üç gün boyunca çok sayıda performansı ücretsiz olarak izleyebilecek.

Atta’nın ikinci sürprizi ise kuzeyden geliyor. Danimarka kültürüne özgü mutlu yaşam felsefesi ‘hygge’ fikrinden doğan program, Atta’nın içeriklerine kardeş olacak. Atta Festival’in Danimarka Kültür Enstitüsü ile işbirliğinin ürünü olarak hayata geçen attahygge adlı yeni platform, hem çocukları hem yetişkinleri pandemi nedeniyle evlerde geçirdiğimiz uzun vakitlerin tadını sanat, kültür ve el becerisi etkinlikleriyle geçirmeye davet ediyor. Aileler ve çocuklar; attahygge.com adresinde evin, bir arada olmanın, sahip olduklarımızla ve hayal gücümüzle mutlu ve güvende hissetmenin yollarına uzanacaklar. Web sayfasındaki ücretsiz gösterimler, müzik dinletileri, atölye ve etkinlikler çocukların nitelikli sanat içeriklerine erişimini temel alan Atta felsefesini tüm seneye yayacak.

Bu senenin üçüncü yeniliğiyse özel gereksinimli çocuklar için tasarlanan Engelsiz Atta. Festival ilk kez nörolojik çeşitlilikleri olan çocukların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış kültürel ve sanatsal performanslara ve atölyelere yer veriyor. Dans tiyatrosu Yumurtadan Çıkan Fil otizmli çocuklara özel bir versiyon ile karşımızda olacak.

ATTA FESTİVALDE NELER VAR?

SMALL SIZE DAYS

Atta Festival 0-6 yaş çocukları ve ailelerini Small Size Days ile buluşturuyor. Her sene ocak ayının sonunda gerçekleşen uluslararası etkinlikler Atta seyircisine özel ve ücretsiz olarak ilk kez Türkiye’de. Aynı anda 37 ülkede gerçekleşecek etkinliklerde; performans, konser, tiyatro etkinlikleri çevrimiçi olarak çocuklarla buluşuyor. Atta’nın Türkiye’yi temsil ettiği Small Size Network 6 kıtada, 91 üyesi ile dünyada erken yaş çocukluk dönemi performans sanatları konusunda en yetkin organizasyon.
Meksika, Belçika, Kanada, Romanya, Almanya ve İsrail’den etkinliklere 29-30-31 Ocak tarihlerinde Atta Festival’in https://www.attafestival.com adresinden erişilebilir.

Yumurtadan Çıkan Fil – Çocuk Oyunu

Atta Festival’in ikinci uluslararası prodüksiyonu olan bu dans tiyatrosu erken yaş dönemindeki çocuklar için hazırlandı. Münih’te yaşayan dansçı Ceren Oran’ın koreografisiyle 2-6 yaş arasındaki çocuklar için sahnelenecek ‘Yumurtadan Çıkan Fil’de bir dansçı, bir kuklacı, bir flütist ve bir perküsyonist yer alıyor. Fil Peo’nun çocukları karşılayacağı performans Small Size Days kapsamında 29-30-31 Ocak tarihlerinde Atta Festival’in YouTube kanalından izlenebilir.

ENGELSİZ ATTA

Atta Festival bu sene itibariyle nörolojik çeşitlilikleri olan çocukların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış performans ve atölyelere yer verecek. Tel Aviv merkezli Safe Place Festivali ile yapılan işbirliğinin sonucunda dans tiyatrosu Yumurtadan Çıkan Fil otizmli çocuklara özel bir versiyonla hazırlanıyor. Performans esnasında çocukların ihtiyaçları düşünülerek sessiz oda, stres topları ve özel kulaklıklar gibi araçlarla Türkiye’de ilk kez tam bir deneyim yaşatmak üzerine bir çalışma yapılıyor.

Atta Festival bu alanda çalışmak isteyen sanatçı, akademisyen ve kültür-sanat kurumları yöneticileri için ‘Engelli Çocuklara Yönelik Tiyatro Nasıl Olmalı?’ başlıklı bir atölye düzenliyor. 29 Ocak Cuma saat 14.00’te Zoom üzerinden canlı gerçekleşecek bu atölye daha sonra çevrimiçi olarak Atta Festival’in YouTube kanalından izlenebilecek. Atölyede duyusal tiyatro, performansları otizmli çocuklar için uyarlamak, rahat performans, otizmli çocuklar için tiyatro gibi başlıklar ele alınacak.

YEPYENİ BİR PLATFORM: attahygge

Atta Festival, Danimarka Kültür Enstitüsü desteği ve işbirliğiyle Danimarka’nın dünyaca ünlü mutlu yaşam felsefesi hygge’yi (hüge) Türkiye’deki çocuklara getiriyor. İnsana huzur ve mutluluk veren küçük, basit şeylerin tadını çıkarmaya odaklanan hygge felsefesi, bizi evlerimizde geçireceğimiz sakinleştirici anlara davet ediyor. Bu bazen fırından çıkan sıcak bir kek, bazen rahatlatıcı bir müzik, bazen bir el işi aktivitesi, bazen de ailecek oynanan bir oyun olabiliyor.

attahygge işte bu fikirden yola çıkarak, çocuk-yetişkin herkesin pandemi endişesiyle geçirdiği bir dönemde; çocuklara mutluluk verecek, ailelerin bir arada nitelikli zaman geçirebilecekleri içeriklere yer veren bir web platformu olarak hayata geçiyor. attahygge tiyatrodan dansa, müzikten filme, atölyelerden yemek kültürü aktiviteleriyle geniş bir yelpazede ailelere farklı imkânlar sunuyor. Çocuklar ve yetişkiler attahygge.com adresindeki içeriklere diledikleri zaman ve ücretsiz olarak erişebilecek.

attahygge’nin ÇOCUKLARA İLK SÜPRİZLERİ


Kiwi ve Strit Animasyon Filmler

Danimarka’nın en iyi animasyon filmleri arasında gösterilen, Londra ve Toronto Film festivallerinden ödülle dönen ‘Kiwi ve Strit’ 3-6 yaş arası çocuklar için sözsüz animasyon bir film serisi. Komik ve tüylü küçük yaratıklar Kiwi ve Strit ormanda açık alanda yaşar. Kiwi anlayışlı, dikkatli ve sarıdır, Strit ise yabani ve mor. Neredeyse her şeye yaklaşımları farklıdır ancak hem eğlenceli hem de meraklıdırlar. Birlikte futbol oynarken, bisiklet yarışı yaparken ve gürültücü bir inek bulduklarında çok eğlenirler!
Her biri 5 dakika uzunluğunda olan on filme attahygge.com/film/ adresinden erişilebilir.

Utzon’n Universe Atölyesi

‘Utzon’s Universe’ kitabının yazarları Julie Dufour ve Charlotte Carstensen tarafından tasarlanan çevrimiçi atölye, Sydney Opera Evi’nin mimarı Jorn Utzon’un kitabından esinlenerek hazırlandı. Daha önce Sydney Opera Evi için tasarlanan atölye, attahygge seyircisine özel olarak Türkiye’de!

Hama Boncukları Atölyesi

50 yılı aşkın bir süredir çocukların hayal gücünü zenginleştiren hama; renkli, silindir şeklinde plastik boncuklardır. Hem yetişkinler hem çocuklar için eğlenceli kullanımları olan boncuklara dair bir atölye bu sene Atta’da.
Atölyelere attahygge.com/atolye/ adresinden ücretsiz olarak erişilebilir.

ATTA FESTİVAL HAKKINDA

Atta Festivali, çocukların sanat ve kültür haklarından yola çıkan, şehrin çocuk festivali olarak tüm sanat ve performans biçimlerinin yanı sıra teknolojik ve interaktif içeriklere de yer veren Türkiye’nin bebekler ve çocuklar için tasarlanmış ilk ve tek uluslararası sanat festivalidir. Festival nitelikli performansların yanı sıra sanatçı, eğitimci ve ebeveyn eğitimleri ile de ön plana çıkıyor. İlki 2016 Kasım’ında düzenlenen Atta Festival’e bugüne kadar yerli toplulukların yanı sıra Danimarka, Fransa, Hollanda, İskoçya, İspanya, İsrail, İsveç, Litvanya, Macaristan, Meksika ve Ukrayna’dan topluluklar da katılmıştır.

Atta Festival bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, Goethe Enstitüsü, Münih Sanat ve Kültür Departmanı, İsrail Başkonsolosluğu, Hisar Okulları ve Danimarka Kültür Enstitüsü’nün katkılarıyla gerçekleşiyor.

Başa dön tuşu