HaberlerYurttan

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Barış Atay, TBMM’de bir basın toplantısını gerçekleştirdi

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Barış Atay, TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesine tepki gösterdi.

Atay, konuşmasına geçtiğimiz hafta hayata gözlerini yuman Ali Cem Köroğlu’nu anarak başladı.

“Belki de Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli sahne tasarımcılarından birini kaybettik. İzmir Devlet Tiyatrosu’nda gözgöre göre yaşanılan kovid-19 skandalı nedeniyle kaybettik.” diyerek “Bu iktidar tarafından taktir-i ilahi, herkesin başına gelebilir şeklinde değerlendirilebilir fakat bu bu bize göre bir cinayettir.” dedi.

Pandemi salgınının ilk zamanlarında İzmir Devlet Tiyatrosu sözleşmeli sanatçılarının yer aldığı Cumhurbaşkanı ve Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür edilen videoya tepki gösteren Atay: “Genç tiyatro oyuncularının 200’üne kadro veriyoruz yalanıyla kandırıp daha sonra işsiz bırakarak. Yine Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un başrolünde oynadığı Kültür Bakanı ve Cumhurbaşkanı övme temalı videoda, onur kırıcı bir biçimde oynatılması hangi devlet kurumu yönetme mantığına sığar?” diye sordu.

“İNSANLAR SİZDEN SADAKA İSTEMİYORLAR,
İNSANCA YAŞAM HAKKI İSTİYORLAR!”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kovid salgınından etkilenen tiyatrolar için ayırığı bütçeye tepki gösteren Atay: “Acilen Tiyatro Yasası’na ihtiyaç var diye defalarca kez söyledik. Tiyatrolar kamusal alanlardır. Tiyatrolar market değildir, bakkal değildir. Biz oraya sadece para kazanmak için gitmiyoruz. Herkesin Devlet Tiyatrolarında olma şansı olmadığına göre, herkesin sizinle arası iyi olup bir yerlere atanma şansı olmadığına göre özel tiyatroları kamusal işletme statüsüne alıp onunla ilgili çalışma yapmak zorundasınız. Bu neyi engeller? Mesela Ankara Sanat Tiyatrosu’nun 58 yıl sonra kira borcu yüzünden kapanmasını engeller. Moda Sahnesi’nin, Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun kupa satarak, afiş satarak insanlara yevmiye vermesini sağlamasını engeller. İnsanlar sizden sadaka istemiyorlar, insanlar sizden insanca yaşam hakkı istiyorlar. Bunu alacağımızdan da hiç şüpheniz olmasın!” dedi.

Basın açıklamasının tamamına altta bulunan linkten ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu