HaberlerYurttan Haberler

Türkiye, İranlı muhalif rap şarkıcısını iade edecek mi?

İranlı muhalif rap şarkıcısı Amir Tataloo, Türkiye ile İran’ın ortak operasyonu sonucunda Türkiye’de yakalanırken, Tataloo’nun idam cezası olan İran’a iade kararına sosyal medyadan tepki yağıyor.

İranlı gazeteci Savash Porgham, sosyal medya hesabından, “İran’ın en aykırı ve geniş bir hayran kitlesine sahip olan yeraltı rap şarkıcısı Amir Tataloo, İran İnterpolünün çıkardığı kırmızı bülten sonrasında Londra’ya gitmek üzereyken Türkiye ve İran polisinin ortak operasyonunla Türkiye’de yakalandı. Kendisi İran’a iade edilecek” satırlarıyla süreci duyurdu.

Porgram, bir başka tweetinde ise, “İranlı tartışmalı rapçi Amir Tataloo, İnstagram hesabından Türkiye’den elleri kelepçeli bir fotoğrafını paylaşarak, “beni yakaladılar, İran devletinin beni istediğini söylediler” dedi. Resmî açıklamalara göre İran İnterpolü Türkiye polisinden şarkıcının yakalanmasını istemiş” ifadelerini kullandı.

Özgürhiphop’ta yer alan habere göre, İran’da kırmızı bültenle aranan rap müzik sanatçısı Amır Hosseın Maghsoudloo namı diğer Amir Tataloo, İstanbul’un Fatih ilçesinde göz altına alındı. 

İran’da kırmızı bültenle aranan Tataloo’nun Hıristiyanlığa geçtiği için İran tarafından arandığı iddiası da sosyal medyaya yansıdı.

Türkiye’ye 20 Temmuz 2019 tarihinde girdiği belirlenen İranlı rapçinin vize süresinin dolmasına rağmen, yasa dışı bir şekilde Türkiye’de kalmaya devam ettiği öne sürüldü.

Rap şarkıcısı Tataloo’nun Emniyet’teki işlemleri sürerken, 2003 yılından beri rap şarkıcısı olan Tataloo ile ilgili resmi açıklama olmadığı için müzisyenin tam olarak neden arandığı bilinmezken ISNA’nın haberinde rapçinin “uyuşturucu kullanımını özendirdiği” öne sürüldü.

Kaynak: ÖzgürHipHop

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu