HaberlerVideoYurttan Haberler

"Grand Pera Emek Sahnesi'nde yapılan ödül törenine Alican Yücesoy'un konuşması damgasını vurdu!"

Türkiye Gençlik Ödülleri’nde “En İyi Tiyatro Oyunu Ödülü”  Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nun “Gülünç Karanlık” oyununa takdim edildi. 
Bu sezon 20’ye yakın ödül alan “Gülünç Karanlık” oyununa bir ödülde Türkiye Gençlik Ödülleri’nden geldi. En Tiyatro Ödülü’nü oyunun oyuncularından Elif Ürse, Doğacan Taşpınar, Erol Ozan Ayhan ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Alican Yücesoy aldı.

“Emek’i yıkmak ve yerine bir AVM dikmek için yapılan zorbalıkları
hiçbir zaman unutmayın!”

Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleştirilen tören Ahmet Misbah Demircan’ın katılımıyla gerçekleşti. Ve geceye Bakırköy Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Alican Yücesoy’un konuşması damgasını vurdu… Alican Yücesoy çürümeye terkedilen sahneleri unutmadı ve “insanların iradesini hiçe sayan, şiddetle bastıran bir zihniyetten nasıl bir kültür merkezi çıkar sizce?” dedi
Bakırköy Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Alican Yücesoy’un Ödül konuşması;
AKM, Aziz Nesin Sahnesi, Taksim Sahnesi, Alkazar Sineması yerinden edilen İnci Pastanesi tüm bunlar sadece taş duvarlar değildi. Orayı dolduran insanlar, anılar, sesler, sözlerdi. Bir şehre karakterini veren bu hafıza, bilinçli ya da bilinçsiz bir politikayla gün gün yok edildi. Meydan dümdüz edildi.
Emek’i yıkmak ve yerine bir AVM dikmek için yapılan zorbalıkları hiçbir zaman unutmayın, 2010’dan beri sokakta adım adım verilen mücadeleyi de… 7 Nisan 2013’ü hatırlayın: O gün yaşadıkları kent ve sinemalarının geleceği konusunda söz hakkı isteyen insanları gaza boğdular. Costa Gavras da oradaydı, Erden Kıral da, sende , bende… Hepimiz oradaydık.
Grand Pera bir ‘kültür merkezi’ olmuş… O kültürü var eden insanların iradesini hiçe sayan, şiddetle bastıran bir zihniyetten nasıl bir kültür merkezi çıkar sizce?
Emek’in kırmızı perdesi, çalışanları, orada izlenen filmler, sinemaya o binanın ruhuyla aşık olan genç, orada tanışan insanlar, hep aynı koltuğa bilet alan sinefil, koltuklarında öpüşen gençler, salonu dolduran düşünceler şimdi evsiz.
“Emek’i koruyamayan hayatını da koruyamaz demişti” o gün sokağı dolduranlar. Bu sözü tekrar düşünme günüdür bugün.
Tekrar hatırlatmakta fayda var bu ödülü gençlerin oyları ile almak çok değerli. Belki sayın organizatörler önümüzdeki sene yapılacak ödül töreni için de gençlerin oylarına başvurmak isterler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu