HaberlerYurttan

Türkiye Dans Sporları Federasyonu, tepkiler üzerine ‘bale antrenörlüğü’ kurslarını ertelediğini açıkladı

Türkiye Dans Sporları Federasyonu, 56 saatlik “bale antrenörlüğü” programına gelen tepkilerin ardından kursların ertelendiğini duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın baleyi spor ilan etmesine ve Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun 56 saatlik “bale antrenörlüğü” programı açması tartışmaları da beraberinde getirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Sanatçılar ve akademisyenler bale eğitimi verebilecek bir yeterlilik için en az 14 yıl eğitimin gerektiğinin altını çiziyorlar. 56 saatlik antrenör eğitimi ile ne olabilir?” açıklamasında bulunarak, “Federasyona para kazandırmak için baleyi spor yaptılar” sözleriyle karara tepki gösterdi.

Bale Sanatçıları Derneği Başkanı Ayfer Tarlak da Bale Sanatçıları Derneği olarak yürütmeyi durdurma kararı için mahkemeye başvuracaklarını söyledi. Dernek ayrıca, “Bale spor değil sanattır!” diyerek imza kampanyası başlattı.

Öte yandan sosyal medyada da birçok kullanıcı “Bale spor değil sanattır” etiketiyle paylaşım yaptı.

‘Bale antrenörlüğü’ kursları ‘ertelendi’

Türkiye Dans Sporları Federasyonu, tepkilerin ardından bir açıklama yayımlayarak “bale antrenörlüğü” kurslarının ertelendiğini duyurdu. Açıklamada şöyle denildi:

“Federasyonumuzca yapılması planlanan Bale ve Modern Dans branşları kursları, Antrenör Eğitim Talimatı’nda yapılması planlanan değişiklikler nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. Kamuoyuna ve camiamıza saygılarımızla duyurulur.”

Kaynak: Kültür Servisi

Başa dön tuşu