BelgesellerGeçmişten Videolar

Trt Türk Tiyatrosu 6.Bölüm

Özdemir Nutku’nun hazırlayıp Ergun Uçucu ile birlikte sunuculuğunu yaptığı belgeselin 6. bölümünde; Çağdaş Türkiye Tiyatrosu, modern bale ve pandomim sanatı konu edilmektedir.

TRT için 1991 yılında hazırlanan 10 bölümlük belgeselde Türkiye sanat ikliminde olan bitenler canlandırma yoluyla anlatılıyor.

6. Bölüm “Çağdaş Tiyatroya İlk Adımlar”

Belgeselin 6. bölümünde; İkinci Meşrutiyet ile birlikte Türk tiyatrosunda yaşanan gelişmeler, orta oyunu ve Tuluat sanatı anlatılıyor.

Belgeselin bu bölümünde; Mustafa Kemal Atatürk’ün devletin çeşitli önemli zor işlerinin yanı sıra sanatla da ne kadar ilgilendiğine, Mustafa Kemal’in huzuruna ilk kez çıkacak olan sanatçıların üzerlerine giyecek “esvap”larının olmadığına, Galip Arcan’a, Vasfi Rıza Zobu’ya, Halkevleri’ne, Tatbikat Sahnesi’ne, Musiki Muallim Mektebi’ne, yetişen yerli yazarlara, Atatürk’ün yazdığı “Bay Önder” operasına kadar birbirinden önemli anlara tanık oluyoruz!

Engin Atatimur yönetmenliğinde hazırlanan belgeselde Galip Arcan, Vasfi Rıza Zobu, Semiha Berksoy, Ertuğrul İlgin, Yıldız Kenter yer alıyor.


BELGESELİN DİĞER BÖLÜMLERİ

Belgeselin 1. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 2. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 3. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 4. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 5. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 6. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 7. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 8. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 9. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 10.(SON) bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Başa dön tuşu