HaberlerYurttan Haberler

TRT, iş kazası yaşanan "1 Hadis 1 Film” dizi setinde çekimleri süresiz olarak durdurdu!

1 Mayıs Salı akşamı 10-12 yaşlarında bir çocuk ve yardımcı oyuncunun yanarak ağır yaralanması, başta Oyuncular Sendikası ve Sinema Televizyon Sendikası olmak üzere sektördeki emekçileri harekete geçirdi.

İlk olarak Oyuncular Sendikası, TRT için çekilen “1 Hadis 1 Film” isimli dizi setinde iki çocuğun yandığını açıkladı. Dizi setinde meydana gelen iş kazasında M.Ç. isimli 10-12 yaşlarında bir çocuğun yanarak ağır yaralandığını duyuran Oyuncular Sendikası ile Sinema Televizyon Sendikası, konuyla ilgili ortak basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada “Setler tehlikeli iş yerleridir. Yetişkinler için bile ciddi tehlikeler ve riskler barındıran, binlerce iş kazasının yaşandığı setlerde tüm çalışanların ve çocukların can güvenliği yok sayılmaktadır” denildi.

VİDEO:

Oyuncular Sendikası ile Sinema Televizyon Sendikası ortak basın açıklaması

TRT için çekilen ‘Bir Hadis Bir Film’ setinde 10-12 yaşlarında bir çocuğun yanarak ağır yaralanması üzerine Oyuncular Sendikası ile Sinema Televizyon Sendikası ortak basın açıklaması düzenledi.http://www.gazetemustehak.com/trt-icin-cekilen-bir-hadis-bir-film-setinde-10-12-yaslarinda-bir-cocugun-yanarak-agir-yaralanmasi-uzerine-oyuncular-sendikasi-ile-sinema-televizyon-sendikasi-bir-basin-aciklamasi-duz/

Gazete Müstehak paylaştı: 3 Mayıs 2018 Perşembe

“Oyuncular Sendikası ve Sinema Televizyon Sendikası’ndan Soruşturma Talebi”

Konya’daki sette güvenlik önlemi alınmadığını söyleyen Oyuncular Sendikası Başkanı Demet Akbağ, “Can güvenliğimiz yok “ diyerek kazanın nasıl meydana geldiğini şöyle anlattı: “Olayın Konya TÜYAP Merkezi Platosu’nda yaşandığı, çekim için sete koyun getirildiği, koyunları getiren çobanın 10-12 yaşlarındaki oğlunu da yanında getirdiği bilgisine ulaşılmıştır. Çekim için kullanılan meşalelerin olduğu bölgede koyunların arasına giren çocuk, yaşanan hareketlilikten dolayı meşalelerin düşmesi sonucu yanmıştır. Sette ambulans ve itfaiye olmadığı, ateşin el yordamıyla söndürüldüğü belirlenmiştir. Ağır yaralanan M.Ç. isimli çocuğun tedavisine Ankara’daki bir hastanenin yanık yoğun bakım servisinde devam edilmektedir.”

Oyuncular Sendikası Başkanı Demet Akbağ, yönetim kurulu üyeleri ve Sinema Televizyon Sendikası Başkanı Gökhan Özgül, Konya’daki Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan konu hakkında derhal soruşturma başlatılmasını istedi.
 

“Vücudunun %48’inin yandığını öğrendik!”

“Çocuğun sağlık durumunun ağır olduğunu, vücudunun yüzde 48’inin yandığını öğrendik” diyen Demet Akbağ, sözlerine şöyle devam etti: “Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, göz göre göre gelen bu iş kazasını derhal soruşturmaya başlamalıdır. Setler tehlikeli işyerleridir. Yetişkinler için bile ciddi tehlikeler ve riskler barındıran setlerde, hiçbir güvenlik önlemi alınmadığı için tüm çalışanların ve çocukların can güvenliği yok sayılmaktadır. Sektörün bu olumsuz çalışma şartları derhal değişmelidir. Artık yeter.”
 

“1 Hadis 1 Film” dizisinin çekimleri süresiz olarak DURDURULDU!

Oyuncular Sendikası ve Sinema Televizyon Sendikası’nın ortak basın açıklamasının ardından TRT yetkilileri sendikalar ile temasa geçerek konuya dair bir toplantı gerçekleştirdi.
Oyuncular Sendikası toplantıda konuşulanları ve konuya dair gelişmeleri sosyal medya hesabından duyurdu.  Sendika yaptığı açıklamada: “Oyuncular Sendikası ve Sinema Televizyon Sendikası olarak 03.05.2018 tarihli basın açıklamamız sonrasında, TRT yetkililerinin sendikalarımız ile  temasa geçmesi sonucu bugün kendileriyle ofisimizde  bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda öncelikle ağır yaralı mağdurların durumu hakkında bilgi aktardık. Yaralıların sağlık durumularının ve sonrasındaki aşamaların TRT tarafından yakından takip edileceğinin sözünü aldık.
Toplantı sırasında, TRT için çekilen “1 Hadis 1 Film” dizi setinde çekimlerin süresiz durdurulduğu  kararı tarafımıza iletildi. Ayrıca, bundan sonra bu gibi elim iş kazalarının setlerde yaşanmaması için #ÖnceCanGüvenliği diyerek sektörün temel sorunlarına çözüm getirmek amacıyla, ortak toplantılar ve çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.
Yaralıların sağlık durumunun ve atılacak hukuki adımları yakından takip ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.
Oyuncular Sendikası & Sinema Televizyon Sendikası” 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu