HaberlerYurttan

Torba kanun düzenlemesiyle ücretsiz izin desteği verilecek sektörler arasında kültür sanat yer almadı

TBMM’de görüşmeleri devam eden torba yasada önerge verildi ve ücretsiz izin desteği verilen sektörlerin sayısı arttırıldı. Ancak ücretsiz izin verilecekler arasında yine kültür sanat sektörü yer almadı.

Verilen bir önerge ile 17 Nisan 2020 sonrasında işe alınan kişilerin, nakdi ücret desteğine gönderilebileceği sektör sayısının artırıldığı ve halen nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarının 50 liraya çıkartılacağı açıklandı.

KÜLTÜR SANAT EMEKÇİLERİ YİNE YOK SAYILDI

Türkiye’de görsel işitsel ve sahne sanatları alanında çalışanlar unutuldu. 16 Mart 2020’de kapatılan tiyatrolar daha sonra 1 Temmuz 2020’de yayımlanan genelge ile “kontrollü normalleşme” süreci ile birlikte bazı tedbirlerle yeniden açıldı. Ancak Türkiye genelinde alınan sokağa çıkma yasağı kararının saatleri sebebiyle tiyatrolar seyirciyle buluşamadı ve açılamadı.

Son çıkarılan genelge ile faaliyetleri durdurulan işletmeler arasında internet kafe, spor salonları, düğün salonları vb. yer alırken 1 yıldan uzun süredir faaliyetlerine devam edemeyen tiyatro salonlarına ise yine değinilmedi.

Ayrıca başka bir önerge ile yine bu kapsamda faaliyet gösteren, 2021 yılı Mart ayı itibarıyla iş akdi bulunan personel için Nisan ve Mayıs aylarında prime esas kazanç üzerinden hesaplanan işçi ve işveren hissesi primlerinin tamamı, SGK’ya ödenecek tüm primlerden mahsup edilmesi hükme bağlandı.

Destek kapsamına dahil edilen sektörler ve NACE kodları ise şunlar:

61.90.05 – İnternet kafelerin faaliyetleri

85.51.03 – Spor ve eğlence eğitim kursları (futbol dövüş sanatları jimnastik binicilik yüzme dalgıçlık paraşüt briç yoga vb. eğitimi ile profesyonel spor eğitimcilerinin faaliyetleri dahil temel orta ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç)

93.11.01 – Spor tesislerinin işletilmesi (futbol hokey paten golf vb. sahaları yarış pistleri stadyumlar yüzme havuzları tenis kortları bovling alanları boks arenaları vb. tesisler)

93.12.07 – Yüzme kulüplerinin faaliyetleri

93.13.01 – Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri

93.13.01 – Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri

93.21.01 – Eğlence parkları ve lunaparkların faaliyetleri

93.19.05 – Bilardo salonlarının faaliyetleri

93.29.02 – Düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi

93.29.03 – Oyun makinelerinin işletilmesi

96.02.01 – Güzellik salonlarının faaliyetleri (cilt bakımı, kaş alma, ağda, manikür, pedikür, makyaj, kalıcı makyaj vb.nin bir arada sunulduğu salonlar) (sağlık bakım hizmetleri hariç)

96.04.01 – Hamam sauna vb. yerlerin faaliyetleri

96.04.02 – Kaplıca ılıca içmeler spa merkezleri vb. yerlerin faaliyetleri (konaklama hizmetleri hariç)

96.04.03 – Zayıflama salonu masaj salonu solaryum vb. yerlerin işletilmesi faaliyetleri (form tutma salonlarının ve diyetisyenlerin faaliyetleri hariç)

Başa dön tuşu