HaberlerYurttan

Tiyatrolar bir bir kapanırken devlet ve yerel yönetimler kafasını kuma gömüyor

Altı yıldır Kadıköy’de faaliyet gösteren Kadıköy Theatron da pandemi nedeniyle sahnesini kapatmak zorunda kaldığını duyurdu.

Tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgını pek çok sektörde olduğu gibi kültür sanat dünyasında da büyük hasarlar bırakıyor.

Yaklaşık altı yıldır faaliyet gösteren Kadıköy Theatron Performans Sanatları merkezi de pandemi nedeniyle kapandı. Theatron sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Kadıköy Theatron da* kapandı” diyerek “da” ifadesinin pandemi ile birlikte kapanan diğer tüm tiyatrolara atıf olduğu vurguladı. 

Tiyatro sahneleri devlet ve yerel yönetimler
tarafından kaderine terk edildi.

14 aydır kapalı kalan özel tiyatrolar bu zaman diliminde pek çok sıkıntıyla karşı karşıya kaldı. Salon sahipleri gelirleri olmaksızın kiralarını, faturalarını, vergi ve prim borçlarını ödemekle yükümlüyken; tiyatro oyuncuları, dekor tasarımcıları, kostüm tasarımcıları ve daha pek çok tiyatro emekçisi ise işsiz kaldı.

Salgın sırasında devlet ve yerel yönetimlerden yeterli desteği göremeyen Küçük Salon, Öykü Sahne, Galata Perform, Toy İstanbul ve Kadıköy Theatron maddi zorluklar nedeniyle sahnelerini kapattı.

17 günlük kapanma sırasında “kuş uçmaz kervan geçmez” yere yapılan geçiş ve yolcu garantisi verilen köprü ve havalimanları için 719 milyon TL’yi halkın sırtına yükleyenler, 415 gündür perde açamayan yaklaşık 450 tiyatroya toplamda verdiği 24 milyon TL’yi “rekor destek” diye duyurdu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi sırasında ülke genelinde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı açıklanırken, tiyatroların ve kültür-sanat kurumlarının akıbetine yine değinilmedi. Yandaş inşaat şirketlerinden Kolin İnşaat’a 36 kez, Cengiz İnşaat’a 30 kez, Makyol İnşaat’a 24 kez, Limak İnşaat’a 19 kez, Kalyon İnşaat’a 19 kez olmak üzere toplam 128 kez yapılan vergi indirimi tiyatrolara 1 (bir) kez bile yapılmadı.

Dünya üzerinde tam kapanma sırasında tüm sektörler için açıklanan destek paketleri gibi bir paket ne yazık ki ülkemizde hiçbir zaman açıklanmadı. Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Para Fonu yayınladığı Ocak 2021 raporunda Türkiye’nin pandemi sırasında halkına en az sosyal destek veren iki ülkeden biri olduğunu açıkladı. Bu rapora göre en yoksul ülkeler, gayri safi yurtiçi hasılalarının %1.6’sını sosyal yardımlara ayırırken Türkiye sadece %1.1’ini sosyal yardımlara ayırdı.

Ortada herhangi bir gelir güvencesi olmadan kira, fatura, SGK primleri ve vergiler için herhangi bir destek paketi açıklamayan devlet yetkilileri 14 aydır açıkça tüm sektörleri açlığa mahkum etti! Sorumsuzca “lebaleb” kongreler düzenleyenler 100’ün üzerinde müzisyen intihar ederken kulaklarını tıkadı.

Başa dön tuşu