Yurttan Haberler

TiyatroHâl / Örümcek Kadının Öpücüğü

18. Afife Tiyatro Ödülleri 2014
YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU ADAYI Göktay TOSUN
YILIN EN BAŞARILI YÖNETMENİ ADAYI Oğuz Utku GÜNEŞ
19. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri 2014
YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU ADAYI Göktay TOSUN
Oyun Fotoğrafları ve ayrıntılar  için www.sahnehal.com , www.tiyatrohal.com
facebook.com/orumcekkadin         twitter @orumcekkadin
Adres:  SahneHâl,Eski Osmanlı Sokak, No:3/A,  Mecidiyeköy (Emniyet Müdürlüğü Otoparkı Yanı)
 
“Keşke Bir Kez Olsun Öpüşsek , Herkes Gibi Gökyüzünün Altında
ÖRÜMCEK KADININ ÖPÜCÜĞÜ /TiyatroHÂL

 “ Yaşamın çok güç olduğu Arjantin varoşlarında büyüdüm .  Kadınların küçümsendiği  , erkekliğin yüceltildiği  , maçoluğun meziyetten  sayıldığı  , iktidar ve gücün prestij olduğu bir dönemde; bir erkeğin sahip olabileceği en kötü özelliğin hassasiyet ve nezaket olduğu bir kültürde …

  Çocukluğumda hep Amerikan filmlerine  ilgi duydum ,  çünkü Arjantin filmleri korkutucu Arjantin gerçekleriyle bezeliydi. Annemle haftada dört kez sinemaya gider,  fantazi dolu müzikaller ve romanslarda kaçışı bulurduk .

  Gerçek filmlerdeki gibi güzel olmalıydı , dışarıdaki gibi güç değil … Ya da gerçeklik denilen şey, kötü sınıf bir filmin içinde hapis olmaktı. “
                                                                                                                                                        Manuel  Puig
Faşist diktatörlükle yönetilen 1970’ler Arjantin’inde bir hapishane ile , 1940’lı yılların Hollywood filmlerinin cazibe dolu dünyasını bir araya getiren oyun , yolları kesişmesi neredeyse olanaksız iki insanı aynı hücreye mahkum ediyor… Sevdiği filmler ve kurduğu düşlerle yaşamı katlanılır kılmaya çalışan eşcinsel Molina ile hayatın keskin gerçeklerine sıkı sıkıya bağlı bir Arjantin maçosu , devrimci Valentin.
“ Bedenini Mahkum Edebilirler ,  Ama Ruhunu Asla ”
Dünya edebiyatında escapism (düş dünyasına kaçış) alanında verilen en iyi eserlerden biri olarak gösterilen Manuel Puig’nin Örümcek Kadının Öpücüğü ülkemizde romanı ve sinema filmi ile tanınıyor.
Aynı adlı roman, oyun ve film senaryosundan uyarlanan ve düş ile gerçeğin sınırlarını ortadan kaldıran bir üslub ile sahnelenen Örümcek Kadının Öpücüğü’nde, Molina’nın Valentin’e anlattığı 1942 yapımı gerilim filmi Kedi İnsanlar da sahnede can buluyor. Transilvanya’daki atalarından miras kalan bir lanete göre şehvete kapıldığı an vahşi bir pantere dönüşeceği korkusuyla yaşayan İrena , New York’taki ilk günlerinde tanıştığı Oliver’a aşık olur. Kısa sürede evlenenen çiftin hayatları İrena’nın öpüşmeyi dahi reddeden inançları ve yırtıcılaşan davranışları yüzünden kabusa döner. İrena kadınsı bir içgüdü -ya da hayvansı bir dürtü- ile Oliver’ın iş arkadaşı Alice’i bir tehdit olarak görmeye başlar…
Molina ile Valentin’in anıları, mizah anlayışları ve sevdikleri filmlerden referanslarla başka rol kişileri de hikayede yerlerini alırlar. Oyun sinema tutkunu izleyeciler için bazı sürprizler barındırıyor.
İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda bir Broadway müzikali olan Sidikli Kasabası Müzikali’ni ve geçtiğimiz sezon TiyatroHâl’de Albert Camus’nün Adiller (Doğrular) adlı eserini sahneleyen Oğuz Utku Güneş , tiyatro edebiyatında devrim üçlemesi yolculuğunu Örümcek Kadının Öpücüğü ile tamamlıyor.
İktidar baskıları ile toplumsal cinsiyet ilişkilerinin iç içe geçmiş yapısını tartışan oyun dünyada ilk kez Play With in a Play tekniğine uyarlanıyor .
Örümcek Kadının Öpücüğü’nde Göktay Tosun , Çağdaş Tekin , Melina Özprodomos,  Ayşegül Bahtiyaroğlu , Oğuz Utku Güneş  ve  Lewgoy rolünde sesiyle Selçuk YÖNTEM rol  alıyorlar.
Oyunun Yönetmen, Proje Tasarım ve Uyarlaması Oğuz Utku Güneş, Yönetmen Yardımcılığı Destan Batmaz ,Işık Tasarımı Ayşe Ayter ve Kostüm Tasarımı Katina Özprodomos tarafından gerçekleştirildi .
 
Örümcek Kadının ÖpücüğüTiyatroHâl ekibinin kendi sahnesi olan Mecidiyeköy SahneHâl’de!
 
OYUNCULAR
LUİS MOLİNA / Göktay TOSUN       VALENTİN ARREGUİ / Çağdaş TEKİN
İRENA DUBROVNA / Melina ÖZPRODOMOS      ALİCE MOORE / Ayşegül BAHTİYAROĞLU
OLİVER REED / Oğuz Utku GÜNEŞ
ve LEWGOY Rolünde Sesiyle  SELÇUK YÖNTEM
 
Manuel PUIG ve DeWitt BODEEN’in eserlerinden …
YÖNETMEN, PROJE TASARIM VE UYARLAMA: Oğuz Utku GÜNEŞ
YÖNETMEN YARDIMCISI: Destan BATMAZ
IŞIK TASARIMI: Ayşe AYTER
KOSTÜM TASARIMI: Katina ÖZPRODOMOS
DEKOR TASARIM: Güney Zeki GÖKER , Onur SOYAL
IŞIK OPERATÖRÜ: Hakan YILMAZ
REJİ ASİSTANI: Burak DEMİREL
SAHNE ASİSTANLARI: Rıfat SECAL , Merve ÇEPNİ
Ceren YILMAZ , Ceylan BATI
BASIN DANIŞMANI: Zelal Songül ESER
Oyun Fotoğrafları: Hasan Kılıç , Destan Batmaz , Güney Zeki Göker , Taner Karagüzel
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu