HaberlerYurttan Haberler

Tiyatro Pera 'Barbar bir dönemden geçiyoruz'

Tiyatro Pera Taksim Sıraselviler’deki mekânından çıkıyor. 16 yıla ikisi çocuk oyunu olmak üzere 22 oyun sığdıran Tiyatro Pera, Taksim’deki diğer kültür mekânlarının akıbetinden kurtulamadı.
Cumhuriyet Gazetesi’nden Öznur Oğraş Çolak’a konuşan Nesrin Kazankaya, son zamanlarda yaşanan olumsuzlukları ‘Karşı devrim provalarının yapıldığı, barbar bir dönem’ olarak niteliyor.
 
2001 yılında kurulan Tiyatro Pera Taksim Sıraselviler’deki mekânından çıkıyor. Pera Güzel Sanatlar Okulu’nun alt katında, eskiden altılı ganyan bayii olan bir yerde, Nesrin Kazankaya’nın fikriyle oluşturulan ve hiç ara vermeden haftada üç temsil verilen, sanat etkinlikleri yapılan, kendi okulundan yetiştirdiği oyuncuları ve konuk oyuncularla binlerce kez, binlerce izleyiciye ulaşılan bu mekân da artık yok. İstanbul kültür yaşamına katkıda bulunan, modern bir mimariyle değişken bir yapı içeren, kimi zaman izleyicinin oyuncularla iç içe oyun izlediği 100 kişilik bu salon kapandı.
Taksim’deki genel eğilim, buraya kültür- sanatla ilgili bir yer yapılmayacağını gösteriyor. Baklava-lokum satan bir yere dönüşmesi büyük olasılık.
Sezonu bitirmek zorunda kalan Tiyatro Pera, gelecek sezon için yeni bir mekân arayışı içinde. Kazankaya, “Çok üzgünüm, bunca yılın emeği var. Dramaturg Şafak Eruyar’la birlikte bu mekânda hayallerimizi gerçekleştirdik. Klasik oyunlardan çağdaşlara 22 oyun sahneledik, yeni düşünceler
ve estetik arayışlar peşine düştük. Kendi okulumuzdan mezun öğrencilerimizden oyuncular yetiştirip, insana yatırım yaptık’’ diyor. Kendi izleyicilerini oluşturduklarını söyleyen Kazankaya, “Sahip olduğumuz dünya görüşü, akademik eğitime verdiğimiz önem ve repertuvar politikamız, kimliğimizi belirledi” diyor. Sanatçı, bu sözlerin kuşkusuz bir veda olmadığını ve yeni mekân bulacaklarını ve kaldıkları yerden devam edeceklerini de ekliyor…
Yazının tamamı için: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/674813/_Barbar_bir_donemden_geciyoruz_.html
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu