Ayın Konuğu

Tiyatro İle Meşhur Olan Adam "Nejat Uygur"

Büyükten küçüğe herkesin “Nejat Ağabey’i, Nejat Baba” diye seslendiği; turnelerle yaşını hesaplamış bir büyük ustaya saygı duruşu bu ay “Müstehak”ımıza düşen…
Behzat Uygur konuğumuz “Nejat Uygur”u konuştuk onunla kısaca…
80f4eb351356c376d477b90562004b81Behzat Uygur: Nejat Baba’nın öğütünden yola çıkıyoruz biz hep, “Tiyatro hep Ankara, İzmir, İstanbul’dan ibaret değildir” derdi; “Mutlaka Anadolu’ya gidin, Doğu’ya gidin, kimsenin gitmediği yerlere gidin” derdi hep. Kendisi Türkiye’yi en çok dolaşan tiyatrocuydu. O kadar çok güzel şeyler biriktirmiş bir sanatçıydı ki, aslında Anadolu’da ve Doğu’da biriktirdiklerini anlatıyordu büyük şehirlerde. Bize de en büyük öğütlerinden bir tanesi, “Sakın ha böyle yaz turneleriyle geçirmeyin turnelerinizi, her yere gidin!” derdi. İşinin o kadar aşığıydı ki, o oyunun son günü bile, dekoru yanlış kurulmuşsa bize matine-suare arası dekoru düzelttirirdi; prensiplerinden hiç vazgeçmeyen, tiyatroya sadık birisiydi Nejat Baba.
10712916_968920373135500_7622158068184552655_nGüney Zeki Göker: Ben de sizinle çalıştığım için huyum benzemiş biliyorum; siz de çok benziyorsunuz birbirinize. İyi ki onu tanımışım diyebilceğim ilk adam olabilir hayatımdaki. Bir kere ben “dede” diyebilme şansı buldum, ona anlatacağım onu sonra okuyuculara. Ama  Nejat Dede için ‘tiyatroyla meşhur olmuş nadir adamlardan’ diyebilir miyiz acaba?
B. U.: Çok doğru tespit kardeş; tiyatroyla meşhur olmuş, tiyatroda kendisini tanıtmış biridir. Bilirsin, eskiden gazinolar vardı; ünlü tiyatrocuları ve komedyenleri gazinoya transfer ederlerdi. Mesela benim gözümün önünde, rahmetli Osman Kavra, Zafer Gazinosu’na çıksın diye Nejat Baba’ya açık çek verdi; “Nejatcığım sen doldur, senin gazinoya çıkmanı istiyorum” dedi. Nejat Baba da “Osman Ağabey, ben çok saygı duyuyorum bu işi yapan arkadaşlara ama içkili masalardaki insanlara ben derdimi anlatamam; benim yerim tiyatro sahnesi” deyip onu kibarca şekilde reddetmişti. Yani ününü tamamen tiyatroya ve sanatına borçlu nadir insanlardan biriydi.
G. Z. G.: Diyelim ki şimdi “Marko Paşa”da sahneye çıkmadan önce Nejat Dede omzuna dokunsa, dönsen baksan sana ne der acaba?
B. U.: (Kahkahalar) “Daha tempolu oynayın” der… Biz hemen sahneyi ona bırakırız tabi; Süheyl (Uygur) bırakır özellikle çünkü
babamın rolünü oynuyor 🙂
G. Z. G.: Peki, sahnedeyken onunla unutamadığın iyi/ kötü bir anını anlatır mısın?
B. U.: Bir oyun oynuyorduk, birgün önce “babam bana sağlam bir fırça atmıştı oyun sonrası. Aslında haksız yere attığı bir fırçaydı; kendiside biliyordu ama hem ustan, hem baban, birşey diyemezsin 🙂 Ama ertesi gün sahnede biz şuursuzluk yapıp yumuşayacağını bilip, karşısında ona tuluat yapmaya başladım. Kimsenin karşısında tuluat yapmasına izin vermez bu arada… Tabi her pası alıp gol atan, Metin Oktay gibi bir golcü olduğu için bizim 5 dakikalık sahnemiz oldu yarım saat… Ama oyundan sonra gelip beni öpmüştü.
images (1)G. Z. G.: Okuyucular ya da sahnelerden tanıyanlar biliyor Nejat Baba’yı ama senin için “”Nejat Baba”” ne demek?
B. U.: O konuda çok karışık benim duygularım, Süheyl için de öyledir keza… Hem baban, hem ustansa birisi, kimi zaman ustalığı çok öne geçer, ki biz daha çok turnelerde, tiyatro sahnesinde, kuliste aslında babamla birlikte olduk. O yüzden benim varolmama neden olan adamdı; ustam diyebilirim…
G. Z. G.: Bugün gerçekten yaşasaydı eğer, bugünün genç tiyatrocularına sence ne söylerdi?
B. U.: “Hiç yılmayın” derdi ve “Öncelikle işinizin tiyatro olduğunu unutmayın; arada boşluklarda vakit bulursanız dizilerde oynayın”
derdi mutlaka.
G. Z. G.: Teşekkür ederim… Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?
B. U.: Rica ederim. Bir de eklemek isterim, ve lütfen yaz bu dediklerimi; benim çocukluğum senin babanın kucağında geçti; bende emeği olan bir insandır Zeki Göker. O yüzden bizim ilk oynadığımız oyun da aslında Zeki Göker’in Nejat Baba’yla ilk oynadığı oyunlardan bir tanesidir “Boynuz Kulağı Geçer”. O yüzden bizim ailenin sizin aileye olan sevgisi bir başkadır… Seni de gözlerinden öpüyorum ve dikkatlice takip ediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu