Haberler

Tiyatro Gösterisini Gerçek Sandı Oyuncunun Üzerine Yürüdü

İzmir’in Buca ilçesinde, karısına şiddet uygulayan bir kocanın canlandırdığı tiyatro oyununu, yoldan geçen bir vatandaş gerçek sanınca ’sen bir kadınla nasıl konuşuyorsun’ diyerek amatör tiyatrocunun üzerine yürüdü. Kadınların araya girmesiyle
İzmir’in Buca ilçesinde, karısına şiddet uygulayan bir kocanın canlandırdığı tiyatro oyununu, yoldan geçen bir yurttaş gerçek sanınca ’sen bir kadınla nasıl konuşuyorsun’ diyerek amatör tiyatrocunun üstüne yürüdü. Kadınların araya girmesiyle yurttaş zor sakinleştirildi.
Buca Kent Konseyi üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Bucalı kadınlar ile müşterek düzenlenen yürüyüşte ’Kadına şiddete hayır’ diye haykırdı. Kadınlar yürüyüş boyunca, ’Kadın döven bay değildir’, ’Haklı şiddet yoktur’ bunun şeklinde sloganlar attı. Forbes Sevgi Yolundaki yürüyüşe, yurttaşlar da alaka gösterdi.
TİYATRO OYUNUNU YANLIŞ ANLADI
Program kapsamında, anfitiyatro da ’Kadına Şiddeti’ söz EDEN mini bir tiyatro oyunu gösterisi yapıldı. Karısına şiddet uygulayan bir kocanın canlandırıldığı tiyatro oyununu, yoldan geçen bir yurttaş gerçek sanınca ‘Sen bir kadınla nasıl konuşuyorsun’ diyerek şehir konseyinin amatör tiyatrocunun üstüne yürüdü. Oyuncuya reaksiyon işaret EDEN vatandaşı, bölgede bulunan kadınlar sakinleştirmeye çalıştı. Olayın gerçek değil bir tiyatro gösterisi olduğunu anlayan vatandaş, alandakiler yönünden duyarlılığından ötürü alkışlandı.
Panelde konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, ’Biz, yaşadığımız kenti güzelleştirmeye, ülkeyi özgürleştirmeye, demokratikleşmeye, şahıs başına düşüş işaret eden yeşil piyasa miktarını artırmaya, yol açmaya, alt binalar yapmaya, binalar, spor ve kültür aktiviteleri yapmaya çalışıyoruz. Ancak biz, hâla ülkede iki cinsiyetin birbiri ile bulunan ilişkisini tartışıyorsak, onların aldığı hizmetlerin, yolda, suda, adalette, hak ve hukukta hala dengeli dağıtılmadığını konuşabiliyorsak, ne kadar geniş yollarımız, parklarımız, spor alanlarımız olursa olsun, o ülkede huzur, adalet, özgürlük ve o ülkede hayat bulunmaz demektir’ dedi. Birlik ve beraberliğe dikkat çeken Piriştina, konuşmasını şöyle sürdürdü: ’Lütfen bu günün sonunda bir netice alamamış bunun şeklinde hissetmeyin. Bizi ayrıştırmaya, tahsil edilen hizmetlerde ötekileştirmeye ve daha sonra bunu cinsiyetten çıkarıp bölgelere yaymaya ve birbirimizi birbirimize düşürmeye, kardeşi kardeşe vurdurmaya kadar giden bir zihniyete karşı yürüdünüz. Bugün soğuğa, iktidar baskılarına karşın siz duruşunuzu güven içinde sergileyebiliyorsanız, hepinizi yürekten kutluyorum. Ben inanıyorum ki ülkede, bölgeler arası eşitlik, hanım ile bayı ve yaşamı eşitlersek, özgürleştirirsek, yaşamı adaletli paylaşırsak zaten hiç bir sorunumuz kalmayacaktır.’
Kaynak: IHA-YEREL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu