HaberlerYurttan

Tiyatro emekçilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ‘Dayanışmanın 100’ü Şiir’ platformu kuruldu

Salgın nedeniyle meslek hayatı durmuş olan tiyatro emekçilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak, geçimlerini kolaylaştırmak amacıyla ‘Dayanışmanın 100’ü Şiir’ adıyla yeni bir dayanışma platformu kuruldu.

Sadece tiyatrodan kazandıklarını yine tiyatroya yatırarak var olan özel tiyatrolar Covid19 salgınıyla birlikte eşi görülmemiş bir krizin içinde. Tüm tiyatrolar kapılarını kapattı. Oyuncusundan dekorcusuna, yönetmeninden teknik ekibine çoğu temsil başına yevmiye usulü çalışan 2 binden fazla tiyatro emekçisi işsiz kaldı. 200’e yakın tiyatro topluluğu, en iyi ihtimalle ekime kadar gelir elde edemeyecekleri bir sürece girdiler.

Virüsün Türkiye’ye gelmesiyle birlikte tüm tiyatrolar kapılarını kapattı. Oyuncusundan dekorcusuna, yönetmeninden teknik ekibine kadar 2 binden fazla tiyatro emekçisi işsiz kalarak evlere kapandı.

Kurucuları arasında Tilbe SaranAli DüşenkalkarÇağlar ÇorumluBahar ÇuhadarFeza Soysal ve Mehmet Sarıca‘nın bulunduğu platformda Selçuk Yöntem, Genco ErkalDemet Akbağ, Ahmet Mümtaz TaylanErdal BeşikçioğluAli SunalEmre KınayFırat Tanış gibi onlarca tiyatro sanatçısı tiyatroculara destek sağlayanlar için şiir okuyor. 

Türkiye’de, hem nitelik hem de nicelik olarak son senelerde hız kazanan bağımsız tiyatro hareketinin bu krizden en az yarayı alarak çıkması için bir araya gelen ve “İnsan dayanışmayla yaşar.” diyen “Dayanışmanın 100’ü Şiir Platformu”nun paydaşları arasında Oyuncular Sendikası, Tiyatro Kooperatifi, İhtiyaç Haritası ve Tider (Temel İhtiyaç Derneği) bulunuyor.

Eğer siz de çorbada tuzumuz olsun diyenlerdenseniz buraya tıklayarak kampanyaya katkıda bulunabilirsiniz.

Başvuruda bulunacak tiyatro emekçilerine, toplanan meblağdan haftalık ihtiyaç kartı temin edilecek.

Tiyatromuz dirensin, yaşasın diye şimdi sıra sizde… Destek olun, tiyatro emekçilerinin yanında durun… Çünkü insan dayanışmayla yaşar…

Platform hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak internet sitesine ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu