HaberlerYurttan

TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay; ‘Bir konsere 30 milyon, 300 tiyatroya 6 milyon!’

TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay, koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde kültür-sanat kurumlarına destek yapılmamasına ilişkin açıklamada bulundu.

TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay, sanat emekçilerin durumuna değinerek, “’Kültür-sanat desteği’ adı altında Bakanlığın, Kültür Girişimi Belgesi edinme sürecinde yapılan bir değişiklikle bunların iyileştirileceği söyleniyor. Bunun fonu ise 300 tiyatroya sadece 6 milyon lira… Daha bir hafta önce internetten yayınlanan, seyircisiz, ne idüğü belirsiz bir konsere 30 milyon lira harcayan AKP hükümeti, burada 300 tiyatroya sadece 6 milyon lira bir destek paketi açıkladı” dedi.

İktidarın, tiyatroların açılış tarihi 1 Temmuz’u belirlemesine de tepki gösteren Barış Atay, bu tarihin zaten tiyatro sezonunun kapalı olduğu bir dönem olduğunu belirtti. Tiyatrolara destek verilmesi konusunda çalışmalarının devam edeceğini vurgulayan TİP Genel Başkan Yardımcısı, “Bu şekilde Türkiye’de tiyatro sanatının da tiyatroların da tiyatrocuların da yaşama şansı yok. Acilen bütün özel tiyatroları kapsayan bir yasa tasarısının hazırlanması ve yürürlüğe girmesi şart. O zamana kadar bütün tiyatrolara hatırı sayılır bir destek verilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu