DünyadanHaberler

The Royal Lyceum Tiyatrosu, Covid-19 nedeniyle 700.000 £ üzerinde bilet ve ticaret geliri kaybettiğini açıkladı

Edinburgh’daki The Royal Lyceum Tiyatrosu, ayakta kalabilmek için 2021 yazına kadar kapalı kalacağını kış uykusuna yatacağını duyurdu.

Tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 16 Mart 2020’de mekanını kapatan Lyceum Tiyatrosu, 700.000 £ (6 Milyon TL) üzerinde bilet ve ticaret geliri kaybettiğini açıkladı.

Lyceum Tiyatrosu yaptığı açıklamada: “Hükümet, sosyal mesafeli tedbirlerin en azından yıl sonuna kadar uygulanacağına açıkladı. Şu anda bilet satışlarından, barlardan, programlardan gelir elde etme şansımızın olmadığı uzun bir dönemle karşı karşıyayız.” diyerek tüm yapımlarını iptal ettiğini söyledi.

Lyceum Tiyatrosu, Creative Scotland ve Edinburgh Şehri Konseyi’nden gelen paranın tiyatronun devam eden salgında hayatta kalmasına ancak Kasım 2020’ye kadar yeteceğini belirterekn Lyceum Sanat Yönetmeni David Greig şunları söyledi: “Bu, endüstrimiz için eşi benzeri görülmemiş pandemi nedeniyle korkunç sıkıntılarda tiyatrolar olduğunu görüyoruz. Shakespeare Globe, Royal Shakespeare, Derngate ve National Tiyatro gibi tiyatrolar da virüsün kurbanı oldu. Korkarım ki böyle giderse bu saydığım tiyatrolar virüsün kurbanı olan son tiyatrolar olmayacak!”

Lyceum Tiyatrosunu yaşatmak için “kış uykusu” dönemine gireceklerini açıklayan Sanat Yönetmeni Greig: “Bu kış uykusu dönemine girmek, Covid-19’un karanlık kışı boyunca sahip olduğumuz sınırlı kaynağı korumamıza ve umarım ilkbaharda, tekrar sahnemizi açmamıza izin verecektir” diyerek hükümetin önlem planlarına bağlı olarak 2021 ilkbahar sezonunda yeniden açmayı planladıklarını söyledi.


Bu yazı whatsonstage.com ‘dan Gazete Müstehak
tarafından çevrilmiştir.

Başa dön tuşu