arkeolojiDünyadanHaberler

Tennessee’de bulunan dövme aletlerinin 5.500 yıl öncesine dayandığı açıklandı

Tennessee’de bulunan bilenmiş hindi bacağı kemiklerinin en az 3.620 yıl önce dövme iğnesi olarak kullanıldığını gösteriyor.

Eski dövme araçlarını bulmak ve hatta bu araçların dövme yapılırken kullanıldığını tespit etmek zordur. Ancak bulunan keskin uçlu iki hindi bacak kemiği üzerinde yapılan mikroskobik çalışmalar, Yerli Amerikalıların bu kemikleri yaklaşık 5.520 ila 3.620 yıl önce dövme yapmak için kullandıklarını gösterdi..

Tennessee Arkeoloji Bölümü’nden arkeolog Aaron Deter-Wolf ve meslektaşları, bu pigment lekeli kemiklerin dünyanın bilinen en eski dövme aletleri olduğunu açıkladı.

Deter-Wolf’un ekibi, iki hindi bacak kemiğinin uçlarındaki hasara daha önce geyik kemiklerinden yapılan deneysel dövme aletlerinde rastlandığını belirterek; aletlerin uçlarında hala mürekkep kalıntılarına rastlandığını söyledi.

Prtaya çıkarılan uçları keskinleştirilmiş iki hindi bacağı kemiği, bilinen en eski dövme aletleri. 

sciencenews’da yayımlanan “The oldest known tattoo tools were found at an ancient Tennessee site başlıklı haberden çevrilmiştir. Haberin tamamını okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu