İginizi çekebilirİlginizi ÇekebilirNeler Oluyor HayattaVideo Haber

Tek bir sahne için yaratılmış inanılmaz film setleri!

Teknolojinin oldukça geliştiği şu günlerde bilgisayarlarla yapılmış görsel efektler, filmlerin her yanını kaplamış durumda. Ancak teknolojinin bu kadar gelişmemiş olduğu zamanlarda yönetmenler, bazı sahneler için büyük paralar harcayıp inanılmaz büyüklükte film setleri kuruyorlardı.

Bu noktada ilginç olan nokta ise modern zamanlarda çekilmiş bazı filmlerde de bu denli etkileyici film setlerinin yaratılması. Karşınızda FilmLovers sitesi yazarlarından İbrahim Cem Özsefil‘in hazırladığı tek bir sahne için yaratılmış inanılmaz film setleri!

 Raiders of the Lost Ark – Yılan Sahnesi

Indiana Jones, yılanlardan nefret eder, bunu hepimiz biliyoruz. Aşağıdaki sahnede Indiana Jones’u bir Mısır mezarına girmek için binlerce yılanlar karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bu sahneyi çekmek için filmin yönetmeni Steven Spielberg, binlerce gerçek yılan kullanmaya karar vermiş. Spielberg’ün kendisi bu sahnede 9000 yılan kullanıldığını söylese de bazı kaynaklara göre bu sayı 6000. Sayının 6000 ya da 9000 olması pek fark etmiyor, bu sahnede çok fazla yılan var. Ve daha da önemlisi bu yılanların hepsi ısırmaya meyilli ve de bir kısmı zehirli !

Filmin çekimleri devam ederken film ekibi, yılanlarla nasıl baş edeceğini ve hangisinin zararlı olup hangisinin olmadığını zamanla öğrenmiş. Yalnızca en zehirli türlerden olan kobra, çekimler sırasında ekipten ve oyunculardan uzak tutulmuş. İlgili sahnede Harrison Ford’un kral kobra ile karşı karşıya geldiği andaki tepkisi de onun yılanın zehirli olduğunu gayet iyi bilmesinden kaynaklanıyor.

The Matrix Reloaded – Araba Takip Sahnesi

Sinema tarihindeki en iyi araba takip sahnelerinden bazılarının The Matrix Reloaded’te olduğu hepimizin kabul ettiği bir gerçek. Aşağıda gördüğümüz sahnede The Wachowski’ler, ellerinden gelenin en iyisini yapmışlar ve ortaya filmi izleyen herkesin beğendiği bir sahne çıkmış. Sahnede CGI teknolojisinin bolca kullanıldığı bir gerçek ve bunu açıkça görebiliyoruz ancak sahnede bu teknolojiyle yaratılmayan bir şey var ki bu şey yol.

Wachowski’ler, bu sahneyi çekmek için gerçek bir yol yapmışlar. California’nın biraz dışına kurulan, 2.4 kilometre uzunluğunda olup içinde birçok rampanın bulunduğu yol, 5.8 metre uzunluğunda bir duvarla sona erdirilmiş. Bunun yanında sahnede kullanılan arabaların da tamamı gerçek. General Motors’un bu sahne için bağışladığı 100 adet arac, çekimler sırasında kullanılmaz hale gelmiş.

Ben Hur – Arena Sahnesi

Yönetmenliğini William Wyler’ın üstlendiği 1959 yapımı Ben Hur, 1960 yılının ödül mevsimini kasıp kavurmuş ve tam 11 dalda Oscar kazanmıştı. Film, günümüz standartlarında çekilmiş gibi görünse de filmin 212 dakikalık süresi, bugünlerde pek de göremeyeceğimiz bir şey. Filmin öne çıkan en önemli sahnesi ise arenadaki araba yarış sahnesiydi. Bu sahne, filmin vizyona girdiği süreçte kurulmuş en büyük setlerden birisiydi ve uzun bir süre de öyle kalmaya devam etti. Set; yaklaşık 73 bin metrekarelik bir alan, 450 metre genişliğinde bir platoya kurulmuş ve içine 9 metrelik heykeller konulmuş. Setin kurulumu ise burada çalışan 1000 insanın tam bir yılını almış. Bunun yanında Meksika’dan üzerinde arabaların yarışacağı 36 bin ton beyaz kum getirilmiş.

Sahnede tam olarak 82 tane at var ve bunların 36 tanesi aktif olarak kullanılmış. Arenada yer alan 8 binin üzerinde seyirci ve onların tepkileri de tamamen doğal. Bunlara ek olarak filmin başrollerinde yer alan Charlton Heston ve Stephen Boyd, büyük kazalar haricinde tüm sürüş sahnelerini kendileri oynamış. Birkaç gerçek kazanın dışında sahnede sürücünün attan düştüğü kısım, planlı olarak yapılmış. O kısım ilk olarak cansız bir mankenle çekilmiş ancak mankenin gerçek olmadığının çok belli olması üzerine bir dublör, kendisini atların ayaklarının altına atmış. Neyse ki çekimler sırasında dublör, hayatını kaybetmemiş.

The Dark Knight – Hastane Patlama Sahnesi

Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın üstlendiği 2008 yapımı The Dark Knight, çizgi roman uyarlamalarının bu kadar gündemde olmadığı bir dönemde çekilmiş ve bu tarzdaki filmler için çıtayı epey yükseklere koymuştu. The Dark Knight’ın bu kadar unutulmaz olmasında Heath Ledger’ın unutulmaz Joker performansı kadar filmin bizlerde uyandırdığı gerçeklik duygusu da etkiliydi. Bu duyguyu kurduğu dev film setlerinin yardımıyla sağlayan The Dark Knight’ta bu ikiliyi birleştiren bir sahne vardı ki bu, filmin ünlü hastane sahnesiydi. Bu sahnede herhangi bir dijital efekt kullanımı yok. Nolan, bu sahneyi çekmek için eski bir park alanının çevresine bir hastane inşa edip Heath Ledger patlama alanına oldukça yakın olduğu bir mesafedeyken bu hastaneyi havaya uçurmuş.

Bu patlamayı bu kadar başarılı yapan bir diğer element ise patlama anının kompleksliği. Belirli aralıklarla görülen bu patlamaların ayarlanması, teknik ekibin haftalarını almış. Diğer yandan sahnenin bu kadar kompleks ve planlı olması, Nolan’a sahneyi istediği gibi çekebilmesi için ona tek bir fırsat tanıyor. Neyse ki çekimler sırasında herhangi bir aksaklık yaşanmamış ve sahne, herhangi bir düzenlemeye gerek kalmadan tamamlanabilmiş.

Sahneyle ilgili olarak dile getirilen bir de hikaye var. Bu hikayeye göre, sahnede Joker’in kısa bir süre bekleyerek patlamayan bombayı beklemesi, senaryoda olmayan bir kısım. Ancak filmin çekim sürecinin belgeselinde bu hikayenin yanlış olduğu ve sahnedeki her bir ayrıntının planlı olduğu dile getirilmiş. İster doğaçlama, ister planlı olsun; bu, sahnenin efsanevi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

İbrahim Cem Özsefil’in yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Film Lovers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu