Köşe Yazarları

Güney Zeki Göker – Tek bacağı "Kırık Merdiven"

“Kırık Merdiven”
“Merdiven Hikayeleri” projesinin çıkan ilk ve tek oyunu.
Bizim Sabahattin Yakut yani nam-ı diğer Sabo yazmış, Zeynep Yazıcıoğlu‘da ilk kez yönetmen koltuğuna oturmuştu. Ve o güne kadar asistanlık yaptığı adamlardan ve okuldan öğrendikleriyle, yediği fırçaların ne kadar işe yaradığını göstermişti. İlk oyunda sahnedeki 2 adam Onur Şenol ve İsmail Semih Habiboğulları merdivenlerin üzerinde devleşmiş bir merdivenden diğerine geçerken hem Sabo‘ya hemde Zeyno‘ya ne kadar güvendiklerini göstermişti tüm salondakilere. Salondan o gece kahkahalar yükseldi. Sulu zırtlak bir komedi olmayan “Kırık Merdiven” kafa karışıklığına sebep olmuştu seyircilerde, ama olsundu Sabo’nun da dediği gibi “Kafa karışıklığı iyidir insan kafasının çalıştığını anlar!” Gülmekten ağrıyan karınlarımız ve karmakarışık olan kafamızla çıktık oyundan, tabii yüzümüzde salak bir gülümsemeyle. Bu oyun tutacaktı! Tutmalıydı! Seyirciler bu oyuna gelmeli ve bu ağrı ve kafa karışıklığıyla çıkmalıydı. Ama olmadı bir şekilde  elbirliğiyle yapamadık tanıtımını ve “Kırık Merdiven” kendi evi olan TiyatroHâl‘den nam-ı diğer SahneHâl‘den uçmuş göçebe bir oyun olmuştu. Son zamanlarında Semih yerine Kayhan Açıkgöz gelmiş ve oyuna yepyeni taze bir kan katmıştı. Oyun kendinden hiçbir şey kaybetmemiş Kayhan kısa zamanda Semih’in eksikliğini kapatmıştı. Ama niyeyse olmuyordu, salondan yükselen kahkahalar seyirci çekmeye yetmiyordu.Tek reklam yapma organlarımız olan twitter ve facebook yetmiyordu “Kırık Merdiven”e tanıtamıyorduk. Öz cümle bu akşam Bakırköy’e merdivenlerini dayayacaktı “Kırık Merdiven” ama yine seyirci koltukları bomboştu..
Gazeteler ve televizyonlar soytarılarına ayırdıkları yerleri tiyatrolara ayırmıyor ve “Kırık Merdiven”de diğer oyunlar gibi seyircisizlikten iptal oluyordu. Bizim ülkede hep böyle olur zaten güzel olan her şey yok olmaya mahkum olur. Bu biz böyle istediğimiz için değil, şartlar bizleri buna zorladığı içindir. Hangi meslekte vardır 4 yıl boyunca cebine 1 lira girmeden çalışmak?! Hangi meslekte vardır yol+yemek+ssk olmadan işe ilk günkü aşkla yine ve yine gitmek? Bakkal olsan ve alamazsan paranı bakkaldan erzağını hazırlayıp bir poşetle çıkarsan, lokantacı olsan karnını doyurur ayrılırsın mekandan peki ya seyirci yoksa nasıl gidersin evine ? En fazla borç istersin arkadaşından bir sonraki oyunda “öderim nasıl olsa” dersin öyle ayrılırsın salondan. Ama hiçbir borç koymaz oyuncuya saat.2o.3o olduğunda fuayede seyirci olmadığını duyduğu kadar.
15 ve 22 Ocak’ta Kırık Merdiven yine ve yine LivingRoom’a dayayacak merdivenlerini. Seyirci koltuklarında olmak ya da olmamak sizlere kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu