HaberlerYurttan

Tam kapattık bitti! Aradığınız devlete de, desteğe de şu an ulaşılamıyor!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 3 saat süren kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, kabine toplantısının ardından 17 günlük tam kapanma uygulanacağını açıklarken tek bir sektör için destek paketi açıklamasında bulunmaması ise dikkatlerden kaçmadı.

Erdoğan, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek 17 günlük tam kapanma yapılacağını duyurdu. Bu tarihler arasında “kesintisiz” sokağa çıkma yasağı uygulanacağı, İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen ve istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verileceği açıklandı.

İstisna haricinde tutulan kuruluşlarda çalışan yurttaşlar
18 gün boyunca nasıl geçinecek?

Dünya üzerinde tam kapanma sırasında tüm sektörler için açıklanan destek paketleri gibi bir paket ne yazık ki ülkemizde henüz açıklanmadı. Uluslararası Para Fonu’nun Ocak 2021 raporuna göre Türkiye pandemide halkına en az sosyal destek veren iki ülkeden biri. En yoksul ülkeler, gayri safi yurtiçi hasılasının %1.6’sını sosyal yardımlara ayırırken Türkiye sadece %1.1’ini sosyal yardımlara ayırdı.

Ortada herhangi bir gelir güvencesi olmadan kira, fatura, SGK primleri ve vergiler için herhangi bir destek açıklamadan “tam kapanacaksınız” diyerek devlet, açıkça tüm sektörleri açlığa mahkum etti!

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı “Tam kapanma” kararının kuşkusuz toplu hareketi kısıtlayacağını ve bulaşı azaltacağını belirterek inşaat alanları, maden sahaları gibi açık alanlarda dahi temas sebebiyle virüsün bulaştığı yönünde araştırmalar olduğuna dair Evrensel gazetesine yaptığı açıklamada; “Çok geç bir karar. 60 binleri gördük resmi rakamlarda. Bunun çok daha üzerinde olduğunu tahmin edebiliyoruz. Temaslılar bildirilmiyor. Filyasyon ekipleri temaslıları sorduğunda insanlar işini kaybetme ve açıkta kalma kaygısıyla söylemek istemiyor. 360’lara ulaşan ölüm sayılarından söz ediliyor. Her gün bir uçak dolusu insan ölüyor bu ülkede günlerdir” dedi.

Salgının olduğu bir dönemde AKP sorumsuzca “lebaleb” kongreler yaptı ama devlet “tam kapanmaya” giderken tek bir destek paketi açıklamayarak pandeminin yükünü yine vatandaşın omuzlarına yükledi.

Yüzlerce müzisyenin intihar ettiği bu süreçte kültür-sanat alanına dair de hala herhangi bir destek programı açıklanmadı.

Vatandaşa pandeminin başında İBAN göndererek halktan para toplayan devlet patates ve soğan dağıtarak “Tam kapattık bitti! Aradığınız devlete de, desteğe de şu an ulaşılamıyor!” dedi!

Başa dön tuşu