Çeviri HaberlerDünyadanHaberler

Tacize karşı üretilen ‘Akıllı Elbise’, sensörler sayesinde elbiseyi giyen kişiye kaç defa dokunulduğu gösteriyor

İş yerinde cinsel saldırı ve tacizin yaygın olduğunu gösterme çabasıyla, Ekim 2017’de sosyal medyada yayılmaya başlayan #MeToo hareketine destek olmak için birçok marka çeşitli kampanyalar düzenleyerek mağdurlara destek veriyor.

Brezilya’da gece dışarıya çıkan 100 kadından, 86’sının tacize uğradığı verisi üzerine İsviçreli içecek şirketi Schweppes, bu duruma dikkat çekmek için akıllı elbise tasarladı.

Schweppes ve Ogilvy reklam ajansının tasarladığı ‘akıllı elbise’ etrafındaki sensörler sayesinde elbiseyi giyen kişiye kaç defa dokunulduğunu gösteriyor..

Dokunmanın aynı zamanda bir cinsel taciz biçimi olduğunu vurgulamak için tasarlanan elbise, dokunulan tüm noktaları saatleriyle birlikte kaydediyor.

Reklam Brezilya’nın gece kulüplerinden elde edilen bir istatistik ile başlıyor “Verilere göre Brezilyalı kadınların % 86’sı gece klüplerinde taciz edildi, % 77’si ıslık çaldı, % 74’ü aşağılandı, % 57’si cinsel yorumlar aldı ve % 39’u lanetlendi. Brezilyalı kadınların neredeyse yarısına 2016’da uygunsuz bir şekilde dokunuldu.”

3 kadın elbiseleri giydi ve
São Paulo’da bir gece kulübüne gitti

Juliana, Tatiana ve Luisa bu elbiseyi giyerek bir deneye imza attı. Elde edilen dataya göre kadınlar 4 saatten kısa bir süre içinde 157 defa tacize maruz kaldı. 

Üç kadının her birine onayları olmadan uygunsuz bir şekilde dokunuldu. Veriler araştırmacılara WiFi aracılığıyla gönderildi ve kadınlara ne zaman ve nerede dokunulduğunu gerçek zamanlı olarak görülebiliyordu.

Daha sonra tacizde bulunan erkeklere söz konusu görüntüler izletildi. Ajans yayınladığı videoda ülkedeki tacizin ne boyutlara geldiğini de rakamlarla açıkladı. 

Söz konusu açıklamaya göre, Ülkede her 100 kadından 86’sı tacize uğruyor. En çok yaşanan taciz yüzde 77 ile ıslık çalmak, yüzde 74 ile sözlü taciz ve yüzde 39 ile hakaret olarak sıralandı. 

Videonun orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.


demilked.com’da Aušrys Uptas imzasıyla yayımlanan “This ‘Smart’ Dress Shows When A Woman Is Inappropriately Touched” başlıklı yazıdan çevrilmiştir. 

Başa dön tuşu