HaberlerYurttan

Susma Platformu’ndan ‘Dijital kültür sanat yayıncılığı’ atölyesi

Susma Platformu, yeni sosyal medya yasası kapsamında çevrimiçi alanda faaliyet gösteren kültür ve sanat yayıncılarına yönelik “Dijital kültür sanat yayıncılığı: Sansür ve alternatifler” başlıklı çevrimiçi bir atölye düzenleyecek.

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği’nden (TBİD) Şevket Uyanık ve Ramazan Subaşı’nın yürütücülüğünü yapacağı atölyede “İnternet sansür yasaları: 5651, RTÜK ve diğer düzenlemeler”, “Kültür/sanat üreticileri için sansürü aşmanın ve gizliliği sağlamanın yolları”, “Dağıtık bir yayıncılık mümkün mü?”, “İnternet kültürü yerli ve milli olabilir mi?” ve “Sanat için dijital güvenlik” başlıklı konular tartışılacak.

9 Aralık Çarşamba günü saat 16.00’da başlayacak olan atölyeye kaydolmak için Zoom uygulamasındaki başvuru formu doldurulabilir. Daha detaylı bilgi edinmek için etkinliğin Facebook sayfasına bakılabilir.

Platformun atölye için yaptığı açıklama ise şöyle:

“8 Temmuz 2020’de TBMM’den geçen ve 1 Ekim 2020’de uygulanmaya başlanan sosyal medya yasası dijital yayıncılıkta daha güçlü bir sansür ve otosansür dalgasını gündeme getirdi. Bu kaygılar dijital kültür sanat yayıncılığı açısından da varlığını daha çok hissettirmeye başladı.

Şarkı yüklemek, video paylaşmak, sanatçıların kişisel sosyal medya hesapları, kültür sanat yazı ve haberleri sosyal medya yasasından nasıl etkilenecek? Geçmişte karşımıza çıkan dijital yayıncılıktaki sansür vakalarına neler eklenebilir? Peki en önemlisi yeni düzenlemelere nasıl alternatif uygulamalar, yazılım veya programlar bizi korur öğrenmek ister misiniz?

Susma Platformu olarak özellikle kültür sanat alanında yayıncılık yapanlara, sanatçılara, sanat okur yazarlarına ve tabii merak eden herkes için tek günlük bir atölye gerçekleştiriyoruz. Atölyemizi Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği’nden (TBİD) Şevket Uyanık ve Ramazan Subaşı yürütecek.”

Kaynak: Kültür Servisi

Başa dön tuşu