Haberler

Suriyeli Gençler Savaşı Tiyatroyla Anlatacak

Suriyeli Gençler Savaşı Tiyatroyla Anlatacak

Gaziantep’te yaşayan Suriyeli üniversite öğrencileri, ülkelerindeki iç savaşı ve yaşanan dramı tiyatro sahnesine taşıyacak.
Gaziantep Üniversitesinde eğitim gören 15 Suriyeli öğrenci, bir süre önce Mimberşam Derneği’nin desteğiyle tiyatro dersi almaya başladı.
Favvaz Ömer’in eğitmenliğinde tiyatroya başlayan Suriyeli öğrenciler, ülkelerinde 6’ncı yılına giren iç savaşa dikkati çekmeyi amaçlıyor.
Ömer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin asıllı olduğunu, ancak uzun süredir Suriye’de yaşadığını belirtti.
Yaklaşık 11 yıl önce tiyatroya başladığını hatırlatan Favvaz Ömer, Suriye’de 40 tiyatro oyunu ve 2 televizyon dizisinde rol aldığını bildirdi.
Suriye’deki iç savaştan kaçarak 3 yıl önce Türkiye’ye sığındığını anlatan Ömer, “Gaziantep bir halı fabrikasında çalışıyorum. Mimberşam Derneği’nin desteğiyle burada eğitim gören Suriyeli öğrenciler tiyatro grubu kurduk. Teorik eğitimlerin ardından provalara başladık, İnşallah Suriye’deki iç savaşı anlatan oyunumuzu 15 gün sonra sanatseverlerin beğenisine sunacağız.” dedi.
Favvaz Ömer, tiyatro oyununu, Suriye’de yaşamını yitiren şehitlere ithaf ettiklerini aktardı.
Mimberşam Derneği Kültür ve Sanat Koordinatörü Aladdin Hüso da ülkesinde oyun yazarlığı yaptığını dile getirdi.
Suriye’deki mücadelenin sadece silahla olmayacağını ifade eden Hüso, “Fikir veya sanatla da bu masum insanların dramını tüm dünyaya anlatabiliriz. Zaten bizler de bu düşünceyle yola çıktık.” diye konuştu.
Suriyeli gençlerin tiyatroya çok hevesli olduğuna işaret eden Aladdin Hüso, verdikleri eğitimle kendilerine katkı sağlamaya çalıştıklarını anlattı.
Tiyatroda sadece Suriyelilerin rol aldığını vurgulayan Hüso, “İnşallah önümüzdeki dönemde yeni kurslar açmayı planlıyoruz. Bu faaliyetimizle Suriye’deki devrimi anlatan, adalet ve özgürlük içeren mesajlar vermek istiyoruz. Bu gençlerimiz için destek bulabilirsek daha da ileriye gidebiliriz.” ifadelerini kullandı.
Aladdin Hüso, sahneye taşıyacakları ilk oyunun, Esed rejimi tarafından kaçırılıp öldürülen bir askerin ailesinin yaşadığı bir dramı konu aldığını kaydetti.
Suriyeli Ahmet Neza da yaklaşık 9 aydır Türkiye’de olduğunu söyledi.
Derneğin çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Neza, “Üniversitedeki bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine tiyatro çalışmalarına başladım. Ders dışındaki zamanlarımızda prova yapıyoruz. İnşallah güzel bir netice alırız diye düşünüyorum. Çalışmalar çok güzel gidiyor. Suriye’deki savaşı ve insanlarımızın yaşadıklarını sanatla duyurmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu