Yurttan

Şüpheli bir yangınla kullanılamaz hale gelen ve yıkılan Yılmaz Güney Sinemasının bulunduğu alana süs havuzu yapılıyor

Batman Belediyesi tarafından 2004 yılında Turgut Özal Bulvarı’nda kurulan, 2016’da atanan kayyım tarafından kapısına kilit vurulan ve 30 Ocak 2017’de elektrik kontağından çıktığı ileri süren bir yangında küle dönen Yılmaz Güney Sineması’nın yeri yeni kayyım tarafından süs havuzuna çevriliyor.

Kentin simgesi haline gelen ve faaliyet gösterdiği 10 yıl içinde ucuz ve kaliteli hizmet sunan sinema, birçok festival, panel ve sergiye ev sahipliği yaptı.

Kent halkı ve siyasetçilerin “sinema olarak kalması” yönündeki talepleri kayyım tarafından görmezden gelindi. Kayyım yönetiminin “Cami mi, sinema salonu mu, yeşil alan mı” şeklinde daha önce yaptığı anket çalışması, kamuoyunda büyük tepki toplamıştı.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi’nden eşbaşkanlığa seçilen Mehmet Demir ile Songül Korkmaz, Yılmaz Güney Sineması’nın daha modern halini halka sundu. Yüzde 66 oy oranıyla seçilen eş başkanlar ilk meclis toplantılarında sinemayı yerinde yapma kararı aldı. Kayyımın bıraktığı 307 Milyon TL tutarındaki borç nedeniyle sinemanın planlaması 2020’ye bırakılırken, 23 Mart 2020 tarihinde atanan yeni kayyımla proje tekrar rafa kaldırıldı. Sinemanın kurulu bulunduğu arazi uzun bir süre çitlerle çevrili durumdaydı.

SU BORULARI DÖŞENMEYE BAŞLANDI

Son birkaç gün içinde çitler kaldırılırken, alanın Atatürk Parkı’na dahil edilmek istendiği belirtiliyor. Belediye kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sinemanın bulunduğu alan parka dahil edilerek süs havuzu yapılacak. Bu kapsamda kazı çalışmaları başlatılan alanda su boruları döşenmeye başlandı.

Görevden alınan Belediye Eş Başkanı Songül Kormaz, “Yılmaz Güney Sineması sadece bir salon değil kent ile özdeşleşen bir alandır. O yüzden oranın yapılması için çalışma başlattık. Kurumlarda devamlılık esastır ve yüzden sinemanın yeniden inşa edilmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: duvar

Başa dön tuşu