DünyadanHaberler

Sonia Friedman ‘“Devlet desteği olmazsa 1.000’den fazla tiyatro iflas edecek’

İngiliz West End ve Broadway tiyatrolarının başarılı yapımcılarından biri olan Sonia Friedman 1000’den fazla tiyatroyu kurtarmak için devlete çağrıda bulundu.

Sonia Friedman’ın The Telegraph‘da “İngiliz tiyatrosu çöküşün eşiğinde” başlığıyla yayınlanan yazısında “Acil bir devlet desteği olmazsa sahne sanatlarında çalışanların % 70’i bu yıl sonuna kadar işsiz kalacak. Ülke çapında 1.000’den fazla tiyatro iflas edecek ya da daha kötüsü olmaması için kapanacak.” dedi.

Üreticilerin zararının “geri döndürülemez” olacağını söyleyen Friedman eğer bir destek gelmezse altı ay içinde kültür sanat örgütlerinin ellerinde hiçbir şey kalmayana kadar harcamak zorunda kalacağını yazdı.

Sonia Friedman, şirketinin son 10 hafta içinde dünya çapında sergilenen 18’den fazla prodüksiyonunu askıya almak zorunda kaldığını ve bu durumun tiyatro sektörü için 330 milyon £ gelir kaybına yol açtığını yazdı.

Geçtiğimiz çarşamba günü, Edinburgh’s Royal Lyceum tiyatrosu 2020 yılının sonuna kadar tüm gösterilerini iptal ettiğini ve çalışanların işlerinin risk altında olduğu açıklamıştı.

Bu haber theguardian sitesinden Gazete Müstehak tarafından çevrilmiştir.

Başa dön tuşu