#NedenAtıldıkAyın KonuğuKöşe Yazarları

Sevinç Erbulak;"Bizim birkaç yıldır "rağmen" lerimiz var"

6 gün sonra yine “RAĞMEN” sezon açacak Şehir Tiyatrosu. Böyle ismiyle yazarken şimdi, sürekli tekrarlandığı için anlamını yitiren herhangi bir kelime gibi de olsa, orası benim çeyrek asırlık yuvam. O kadar kolay değil yani o bağları koparıp atmak bir ithamla. Babamla bile bu denli uzun yaşamamışım ben hayatımda. Az kaldı 41’ime geliyorum, en çok ve en uzun annem çekmiş beni hep, bütün anneler gibi…Hiç kolay değil yani.
Diyordum ki,
Bizim bir kaç yıldır “rağmen” lerimiz var, bilen bilir. Benim en büyük rağmen’im Levent Üzümcü’nün tiyatrodan atıldığı gündür. Sonra zaten gömlek üzerindeki minik bir ipliği çekince tamamen yırtılan kumaşlara döndü her şey. Neresinden tutsan bir başka yeri elinde kalıyor. Elindeki çöp olmuş belli ama atmaya kıyamıyorsun, çekmecenin en dibine sıkıştırıyorsun; her temizlikte bir ucu gözüne çarpıp içini acıtmaya devam ediyor. Bir dahakine atayım ben bunu diyorsun. Döngü devam ediyor.
Levent Üzümcü ve Ragıp Yavuz’dan sonra da ben ve dört meslektaşım 60 gündür tiyatrodan uzaktayız, açıktayız ama hiçbir yerimiz açıkta değil neyse ki. Aç değiliz açıktayız o kadar.
Bu olanların vebali kim veya kimlere aitse,
Bir oyuncuyu evinden uzaklaştırdığında seyirciye nasıl bir ceza kestiğini biliyor musun ahmak? Bilmiyorsun. Çünkü bilseydin davranmazdın böyle. Şaşırma çünkü aynen öyle.
Bu yazıyı neden yazıyorum biliyor musun ?
Sezon açılışımızla ilgili bir haber çarptı gözüme. Altında bir seyirci yorumu; ben bu sene Şehir Tiyatrosuna bilet filan almam efendim, benim kalbimi kırdılar, benim oyuncularımı attılar oradan yazmış.
Evet sizin oyuncularınızı attılar efendim ama üzülmeyin lütfen.
Oyuncularınız hayata tam da kaldıkları yerden, hem sahneden hem de oldukları yerden seslenmeye devam ediyorlar. Araştırın bakın, kendinize alacak bir bilet bulacaksınız. Yalnızlığınızla da barışınız çünkü bu karanlıkta hepimiz az biraz yalnızız. Bakın bir tekrarlayınız.
Yalnızız, yalnızız, yalnızız, zızyalnız, nızızyal.
5 Ekim’de Şehir Tiyatrosu perdelerini açıyoooooorrrr.
Hıhı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu