HaberlerYurttan Haberler

SENARİSTBİR’in Telif Hakkı Tepkisi

Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİSTBİR), bir açıklama yayınlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 5846 sayılı kanunda telif haklarıyla ilgili yapılması planlanan değişikliklere tepki gösterdi.

Mevcut yasada telif hakkının eserin alenileşmesinden sonra hemen geçerli olduğu ancak hazırlanan yeni yasada bu hakkın 1 veya 3 yıl devre dışı bırakılmak istendiğine dikkat çekilirken telifin ilk ticari gösterimin ardından başlaması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada yeni uygulamanın Avrupa Birliği şartlarına uygun olması gerektiği vurgulanırken eser sahiplerinin ilk gösterimden itibaren haklarının kanunla korunma altına alınması ve 1995 öncesine ait eser sahiplerinin haklarının da yasa kapsamına alınması gerektiği vurgulanıyor. Açıklamanın ardından yasadaki değişikliklerin yeniden görüşülmesi için #TelifErtelenemez etiketiyle bir de imza kampanyası başlatan SENARİSTBİR’in çağrısına çeşitli meslek birlikleri başta olmak üzere sinema sektöründen pek çok isim yanıt vererek destek oldu.

Açıklamanın tamamı için:

Kaynak: Altyazı Fasikül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu