HaberlerYurttan Haberler

Senaristbir, Guinness Rekolarlar Kitabı'na giren Safa Önal'a sembolik 1995 liralık telif ödemesi yaparak telif yasasını protesto etti

Sinemanın emektar senaristlerinden Safa Önal filme çekilmiş 395 senaryosu ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş ancak 1 kuruş bile telif alamamıştı! Senaristbir telif yasasını protesto etmek adına Safa Öna’a sembolik telif ödemesi yaptı!

Geçtiğimiz ay Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİSTBİR), bir açıklama yayınlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 5846 sayılı kanunda telif haklarıyla ilgili yapılması planlanan değişikliklere tepki göstermişti.

Açıklamanın ardından yasadaki değişikliklerin yeniden görüşülmesi için Telif Ertelenemez etiketiyle bir de imza kampanyası başlatan SENARİSTBİR’in çağrısına çeşitli meslek birlikleri başta olmak üzere sinema sektöründen pek çok isim yanıt vererek destek olmuştu.

Ödenmeyen teliflere tepki göstermek amacıyla SenaristBir Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Sonyürek telif mücadelesinin yılmaz neferi Safa Önal’a sembolik olarak 1995 liralık bir telif ödemesi yaptı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu