HaberlerYurttan Haberler

Selman Ada koltuğa oturmasının ardından "eserlerinin sahnelenme oranını yüzde 420 arttığı" nedeniyle incelemeye alındı.

Habertürk’ten Volkan Yanardağ’ın haberine göre  başbakanlık tarafından başlatılan incelemede 2015- 2016 sezonu öncesindeki dört yılda Ada’ya ait eserlerin ortalama sahnelenme sayısı 13 iken, genel müdür olduğu sezonda 59’a çıktı.
Ada’nın oyunlarının bilet fiyatlarını yükselterek, telif ücretini artırdığı iddiası da araştırıldı. Bilet fiyatlarının 2015-2016 sezonunda bir önceki sezona oranla yüzde 11 ile yüzde 100 oranında arttığı kaydedilirken, yüzde 100’lük artış oranının daha sonra yüzde 60 ve 66’ya düşürüldüğü belirtildi.
İncelemede, Ada’nın genel müdür olduktan sonra telif ücretini, hasılatın yüzde 50’si üzerinden belirlediği yönündeki iddia da ele alındı. Ada’nın, genel müdür olmadan önce de hasılatın yüzde 60’ı üzerinden telif aldığı tespitine yer verildi.
Eski genel müdüre kendisine ait eserlerin sahnelenme sayısının fazla olması nedeniyle 125 bin lira telif hakkı ödendiği de vurgulandı.

Ada’nın savunması

Ada, kurula verdiği savunmasında dört eserinin genel müdür olmadan önce repertuvara alındığını, eserleriyle ilgili hiçbir görüşmeye katılmadığını, göreve geldiğinde yüzde 60 olan besteci telifinin yüzde 50’ye indirildiğini, bilet fiyatlarının oybirliğiyle belirlendiğini anlattı.
Tetiş kurulu, Ada’nın kendisine ait eserlerde telif ücretini artırdığı iddiasını yerinde bulmazken, Ada’ya ait eserlerin daha önceki yıllarda ayrı ayrı ve daha az sahnelendiğini, göreve atandıktan sonra ayrıcalıklı olarak dört eserin birden çok sahnelendiğini kaydetti. Bu nedenle doğan yüksek telifi etik ilkelere aykırı bulan kurul, bu tutum ve davranışların Ada’nın şahsına özel menfaat sağladığı izlenimine neden olacak şekilde algılandığını kaydetti.
 
Kaynak: Diken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu