HaberlerYurttan

Selma Gürbüz 60 yaşında, Covid-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu

Selma Gürbüz Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Çağdaş resim alanında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden olan Gürbüz, 60 yaşındaydı.

İstanbul Modern’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Sanatçı Selma Gürbüz’ü zamansız kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kırk yıla yaklaşan kariyerinde zamandan ve mekândan bağımsız, masallar ve mitlerle örülü yapıtlar ortaya koyan sanatçıyı, “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisi devam ederken kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Ailesi, sevenleri ve tüm sanatseverlere başsağlığı diliyoruz.”

TIKLAYIN – Selma Gürbüz’den “görsel bir ansiklopedi”

Londra’da British Museum, Paris’te Galerie Maeght Koleksiyonu, İstanbul’da Santral İstanbul, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Modern ve Proje 4L, Ankara’da Resim Heykel Müzesi koleksiyonlarında eserleri bulunuyor.

Artprice’ın hazırladığı 2016 yılında dünyada en çok satılan ilk 500 çağdaş sanatçı listesinde 425. sırada yer aldı.

Resmin yanı sıra heykel, dokuma, gravür alanlarında da eserler verdi. Ömer Kavur’un Akrebin Yolculuğu (1997) ve Karşılaşma (2002) filmlerinin sanat yönetmenliğini yaptı.

Ferit Edgü tarafından yazılan “Selma Gürbüz İçin Üç Yazı” adlı rehber kitap 2013 yılında yayımlandı.

1978’de İngiltere’de Exeter College’da resim, fotoğraf ve tiyatro dallarında sanat öğrenimine başladı. Exeter College of Art Design’da 1980-1982 yıllarında resim ve heykel öğrenimi gördü. 1984 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. İlk kişisel sergisini 1986 yılında İstanbul’da açtı.

1960 yılında İstanbul’da doğdu. 

Kaynak: Bianet

Başa dön tuşu