Haberler

Şehir Tiyatroları'nın Asırlık Arşivi Talan Edildi!

Arka arkaya yaşanan sansür skandallarıyla gündeme gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda yaklaşık 100 bin materyalden oluşan arşivinin üçte birinin talan edildiği ortaya çıktı.
100 yıllık kurumun kuruluş belgeleri, müzelik eşyalar, Vasfi Rıza Zobu ve Bedia Muvahhit gibi sanatçıların fotoğrafları da kayıpların arasında yer alıyor. Halka açık olmayan arşivde böyle bir talan yaşanması, kurum içi bir sorun olabileceği iddialarını da gündeme getirdi. Cumhuriyet’ten Ceren Çıplak’ın haberine göre, kurumun Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu ile Kütüphane Müdürü Enis Kayhan da talanı doğruladı.
ARŞİV BELGELERİ HURDACIDAN ÇIKTI
Yazıcıoğlu, “100’üncü yılımızı kutlarken arşivde hiçbir şeye ulaşamadım. Dosyaların içinde en önemli belgeler, kuruluş belgeleri, 1900’lü yılların gelişimini gösteren belgeler, müzelik eşyaların kayıp olduğunu tespit ettik. Vasfı Rıza Zobu ile Bedia Muvahhit’in fotoğrafları da vardı mesela” dedi.
Kayhan ise, 1930’lardan kalma nadir Osmanlı el yazmaları, Osmanlıca oyun metinleri, yerli ve yabancı kitaplar, dergiler, afişler, fotoğraf albümleri, piyes metinlerini barındıran arşivdeki birçok materyalin sahaflarda bulunduğunu söyledi.
Önceki dönemlerde kurumun genel sanat yönetmenliğini yapan Orhan Alkaya da, “Çalınan, alınıp geri getirilmeyen çok fazla belge var maalesef. Sadece arşivden atılanlar bile paha biçilmez” dedi.
Alkaya, yıllar önce, arşivden çıkarılan 1928 tarihli evrakları hurdacıda bulduklarını, o evrakların kiloyla satıldığını öğrendiklerini belirtti.
Kaynak: Birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu